Denisa Stoian și Miruna Ciocârlan, patru medalii la Turneul de la Lisabona!

Written by Radu DANCIU Category: Sport Created: Monday, 12 March 2018 09:47

denisa si miruna csm1 Denisa Stoian şi Miruna Ciocîrlan, gimnaste legitimate la CSM Ploiești, au fost printre protagonistele Turneului Internațional de gimnastică ritmică de la Lisabona.

Denisa a câștigat medalii de argint în concursul individual „all around” și la minge și medalia de bronz la cerc. Miruna a obţinut medalia de argint tot la cerc.

În concursul în care au urcat amândouă pe podium, cel de la cerc, Miruna a obţinut nota 14.166, iar Denisa a avut 13.600. Acelaşi punctaj, de 14.166, i-a fost necesar Denisei Stoian pentru a câştiga medalia de argint la minge.

Rezultatele obţinute de fetele pregătite de Simona Puiu şi Liliana Băescu în concursul de duminică au fost următoarele:

Cerc – Miruna Ciocîrlan locul 2 cu 14.166, Denisa Stoian locul 3 cu 13.600

Minge – Denisa Stoian locul 2 cu 14.166, Miruna Ciocîrlan locul 7 cu 10.933

Măciuci – Miruna Ciocîrlan locul 5 cu 12.066, Denisa Stoian locul 8 cu 10.300

Coardă – Denisa Stoian locul 5 cu 12.366, Miruna Ciocîrlan locul 6 cu 12.200

Turneul Internaţional de la Lisabona a avut la start 350 de sportive din 17 ţări.