data-ad-client="ca-pub-3370920017102995"
data-ad-slot="2226387873"
data-ad-format="auto">

Experimentul Buftea. Petrolul – Unirea Slobozia 3-2 (2-1)

Written by Radu DANCIU Category: Sport Created: Wednesday, 07 February 2018 20:10

paun petrolulPetrolul a învins cu scorul de 3-2 Unirea Slobozia, în primul amical disputat de ploieșteni în cantonamentul de la Buftea.

Aflată în miezul perioadei de pregătire, Petrolul a experimentat în primul meci al stagiului de la Buftea.
Având mulți jucători de bază în primul 11, gruparea ploieșteană a fost net superioară în prima repriză.

Sistemul adus de Romulus Ciobanu, acest 3-4-3, a permis un joc ofensiv consistent. Cei trei fotbaliști din față, Nini Popescu, Arnăutu și Păun, bine susținuți de linia median, au semănat, nu o dată, panică în careul advers.

De altfel, într-un moment de presiune critică la poarta lui Negrușa, ialomițenii și-au băgat singuri mingea în poartă.
Centrase Păun, de pe stânga, iar Apostol, preset de Arnăutu, a deviat în plasă...

Acțiunea care a dus la golul doi al lupilor s-a născut tot pe flancul stâng. De data asta, Velisar l-a lansat pe Păun, iar mijlocașul ofensiv a șutat perfect, de la 13 metri, pentru 2-0.

Fără să fi avut ocazii mari, Unirea a reușit totuși să reducă din diferență, dintr-un penalty acordat în urma unui fault comis de Antoche.

La pauză, Romulus Ciobanu a schimbat toată echipa.

Petrolul a pierdut din forță și s-a trezit egalată, tot în urma unui penalty. Și tot printr-o lovitură de pedeapsă s-a decis și câștigătoarea amicalului.
Lambru a fost faultat în careu, iar Ciocâlteu a închis tabela, transformând fără emoții.

Lupii vor juca următorul amical sâmbătă, la Piteşti, pentru meciul cu divizionara secundă FC Argeş, de la ora 12.00, la Complexul „Nicolae Dobrin" din Trivale.

FC Petrolul – Unirea Slobozia 3-2 (2-1)

Marcatori: Apostol (15, autogol), Păun (19), Ciocâlteu (85, pen.)/Răduca (34, pen.), Toma (71, pen.).

Petrolul (repriza întâi): Avram – Antoche, Ichim, Olaru – Saim Tudor, Chindriş, Andor, Velisar – N. Popescu, Arnăutu, Păun.

Petrolul (repriza a doua): Bolboaşă – Prunescu, Frîncu, Ţicu – Catană, Ene, Niţescu, M. Bratu (71 Velisar) – Lambru, Cârjan, Ciocâlteu. Antrenor: Romulus Ciobanu.

Unirea: Negruşa – Gherasim, Apostol, Ghinea, Drăguţ – Adăscăliţei, Ibiran, Răduca, Apetrei – Năstase, Bucă. Au mai jucat: Dumitrescu, Comşa, Ene, Toma, Teodorescu, Lemnaru, Cazan şi R. Stănescu. Antrenor: Costea Enache.