Luni, 24 Iulie 2017

Sport

ceahlaul1Petrolul rămâne fără victorie în retur, după ce a pierdut şi la Piatra Neamţ, cu Ceahlăul, scor 2-1. Pentru a treia oară la rând, după mecirile cu U Cluj (2-2) şi Chiajna (3-4), ploieştenii au condus pe tabelă, dar au fost ,,întorşi'' în repriza secundă. Lupii rămân pe penultimul loc în Liga I şi se scufundă văzând cu ochii în eşalonul secund.

La Piatra Neamţ, echipa antrenată în continuare de Valeriu Răchită a început mai bine şi a reuşit deschiderea scorului dintr-un penalti obţinut de Daniel Opriţa şi transformat tot de el, în minutul 20. Lupii au păstrat avantajul până la pauză, însă repriza secundă a reprezentat un nou coşmar. Ceahlăul a egalat în minutul 48, prin Constantinescu. Singur la 12 metri, acesta a reluat spectaculos, pe spate, mingea fiind deviată uşor de Cristian Melinte. Nemţenii au păstrat ritmul bun până la final şi au mai punctat o dată prin Golubovic, după ce arbitrul Radu Petrescu le-a acordat şi lor o lovitură de pedeapsă în urma unui henţ comis de Bikana în careu. În continuare mai periculoasă, Ceahlăul a făcut şi spectacol în ultimele 10 minute, iar partida s-a încheiat cu o mare ocazie ratată de Dumitraş, fundaşul dreapta care, în prelungiri, i-a pierdut pe drum atât pe Ben Djemia, cât şi pe Bikana.

Ceahlăul Piatra Neamţ – Petrolul 2-1 (0-1)
Marcatori: Constantinescu (48), Golubovic (62-pen) / Opriţa (20-pen)
Ceahlăul: Jovic – Dumitraş, Ichim, Viţelaru, Ţepeş – Muscalu (33 Bădescu), Achim - Constantinescu,  Onciu (60 Monroy), Stana (90 Gafiţa) – Golubovic. Antrenor: Constantin Enache.
Petrolul: Povilas – Tudor, Melinte, Bikana, Ben Djemia – Osiako (69 Dumitru), Mustivar (77 Neagu) – Opriţa, Boudjemaa (46 Negru), Younes – Zerka. Antrenor: Valeriu Răchită.
Arbitri: Radu Petrescu – Radu Ghinguleac, Daniel Ciocănea.
Observatori: Adrian Ionescu, Gheorghe Moise.

3970-ionut-badea-21Antrenorul Antonio Conceicao şi secunzii săi portughezi Luis Manuel Baltazar şi Joao Renato Silva au fost demişi luni de către partonul Astrei, Ioan Niculae. În continuare, rămâne de văzut ce variantă va alege acesta pentru înlocuirea lor. Cert este că patronul formaţiei din „9 Mai" se va ţine de promisiune şi nu ia în calcul decât tehnicieni români. Astfel, pentru funcţia de antrenor principal al Astrei cele mai mari şanse le au Ionuţ Badea (foto) şi Sorin Cârţu, urmând ca, în scurt timp, să fie luată o decizie.
Astra joacă următorul meci din Liga I duminică, în deplasare, la Gaz Metan Metan Mediaş. Partida este programată de la ora 16.00.

boloni2În fotbalul grecesc, dacă faci pe tine şi dai fuga la toaletă ai toate şansele să fii trimis de arbitri în tribună. A păţit-o antrenorul lui PAOK, Ladislau Boloni! Cu cateva minute înainte de pauza meciului cu Kerkyra, câştigat de PAOK cu 4-0, Boloni a plecat la cabine fără acordul arbitrilor S-a intors rapid, însă a a fost eliminat. Reacţia antrenorului român i-a scos din sărite pe arbitri: "Ce voiaţi, să fac pipi pe teren?"

ioan_niculaeAstra a pierdut cu 0-2 pe teren propriu în faţa formaţiei FCM Târgu Mureş care, în urmă cu doar două etape părea „ţintuită" în zona retrogradabilă.

hamutovski1Portarul Vasili Hamutovski a semnat, ieri, un angajament cu Petrolul Ploieşti, valabil până la finele acestui sezon, cu clauză de prelungire după încheierea campionatului. În vârstă de 33 ani, Hamutovski a jucat între 2003 şi 2006 pentru Steaua Bucureşti, cu care a cucerit două titluri de campion. Având 26 de selecţii în naţionala Belarusului, Hamutovski a evoluat, ultima dată, în Rusia, pentru FC Amkar Perm. Potrivit site-ului oficial al Petrolului, portarul a făcut deplasarea cu formaţia ploieşteană la Piatra Neamţ, în condiţiile în care Matteo Gritti s-a accidentat grav la antrenamentul de sâmbătă, fiind suspect de ruptură de menisc la genunchiul piciorului stâng.

lucian-buteThe Money Channel, postul care a transmis și ultimul meci al lui Lucian Bute, disputat împotriva lui Glen Johnson, va semna miercuri actele pentru a transmite  meciul dintre Lucian Bute și Carl Froch.   Meciul dintr Bute și Froch, în care românul își va pune în joc pentru a zecea oară titlul mondial la categoria supermijlocie, versiunea IBF, se va disputa pe 26 mai.

rachita_site1Într-o emisiune televizată a postului local Will TV, Răchită a precizat că nu a demisionat din funcţia de manager general, ci doar s-a retras din cea de antrenor! A fost însă convins de jucători să se ocupe în continuare de pregătirea acestora, deşi, potrivit oficialului petrolist, printre ei se află fotbalişti fără valoare. Care au promis totuşi victorii cu Ceahlăul şi FC Braşov. ,,Nu am spus că demisionez, ci că mă voi retrage din funcţia de antrenor al echipei. I-am anunţat asta pe primarul Andrei Volosevici şi pe acţionarul Daniel Capră. Joi după amiază, am stat de vorbă cu jucătorii, care mi-au spus că vor să continuăm împreună. Le-am cerut argumente, iar ei mi-au promis victorii în următoarele jocuri. Nu de promisiuni am nevoie, ci de un joc bun şi de rezultate. Noi am cheltuit 200.000 de euro pe 12 jucători, iar alte echipe au cumpărat un singur jucător cu 250.000 şi asta se vede în joc. Avem în lot fotbalişti lipsiţi de valoare".

staf1Managerul Petrolului, Valeriu Răchită, şi-a înaintat demisia după meciul pierdut în faţa Concordiei Chiajna. Însă, potrivit site-ului oficial al clubului, tot el se va ocupa de pregătirea următoarelor două jocuri din campionat: luni, cu Ceahlăul Piatra Neamţ şi sâmbătă, cu FC Braşov. ,,Cum, dat fiind timpul scurt, nu s-a găsit, încă, o soluţie vizând componenţa conducerii tehnice, de antrenamentele echipei se va ocupa, pentru jocurile cu Ceahlăul (deplasare) şi FC Braşov (acasă), acelaşi colectiv, alcătuit din Valeriu Răchită (antrenor principal), Valentin Negoiţă şi Dumitru Jipa (antrenori secunzi). Formaţia ploieşteană va pleca, mâine (n.r. duminică), spre Piatra Neamţ, în lot neexistând suspendaţi sau accidentaţi'', se arată în comunicatul postat pe www.fcpetrolul.ro.

robert_dumitru1Arbitrul Robert Dumitru a fost exclus din arbitraj de către şeful CCA Ion Crănciunescu, după meciul U. Cluj – Astra (3-1). Decizia a fost luată după vizionarea imaginilor cu faza în care Robert Dumitru nu l-a eliminat pe Ricardo de la Astra, deşi acesta făcuse un fault dur chiar sub ochii arbitrului. Potrivit gsp, Crăciunescu a hotărît să nu-l mai delege la nici un meci pe Dumitru, în primele trei eşaloane, atît timp cît el va fi preşedinte la CCA. Şeful arbitrilor îl bănuieşte pe Robert Dumitru că ar fi fi păstrat relaţiile foarte apropiate cu Vasile Avramm, fostul preşedinte al CCA, actualmente angajat în funcţia de secretar general al clubului Astra.

ion_marinPrimarul Ploieştiului, Andrei Volosevici, a lansat o primă variantă pentru postul de antrenor al Petrolului. Volosevici a confirmat că au fost purtate unele discuţii cu Ion Marin, în cursul zilei de joi. Petrolul a obţinut ultima performanţă chiar cu Ion Marin pe bancă: în 1995, lupii câştigau ultimul trofeu, Cupa României, învingând în finală pe Rapid Bucureşti.

rachita1Valeriu Răchită a demisionat din funcţia de manager general al Petrolului, însă o va păstra pe cea de consilier pe probleme de sport al primarului Ploieştiului, Andrei Volosevici. Faptul a fost confirmat de către edilul şef al oraşului. Tot acesta a precizat că „o decizie finală în ceea ce priveşte cel care va antrena pe viitor Petrolul va fi luată în Consiliul de Administraţie al clubului". „Eu aş vrea ca o astfel de decizie să fie luată cât mai curând. Voi propune membrilor Consiliului sa  aibă o discuţie pe acest subiect în weekend, cel mai târziu luni", a spus Volosevici.