Joi, 19 Octombrie 2017

Sport

petrolul_letonii1Petrolul a încheiat cu victorie cel de-al doilea stagiu din Antalya. Lupii s-au impus cu scorul de 2-0 în faţa formaţiei letone Metalurg Liepajas.

Ploieştenii s-au descurcat bine şi în meciul cu Metalurg Liepajas, o echipă mult mai bine cotată decât celelalte două pe care le-au întâlnit în Turcia, Prahova Tomşani şi SV Schaffhausen, ambele din Liga a III-a. Galben-albaştrii au deschis repede scorul printr-o execuţie de senzaţie reuşită de Florentin Dumitru (15), cel care a trimis, de la circa 30 de metri lateral dreapta, în vinclul opus al porţii. Petrolul a mai avut alte două acţiuni importante, cu Dina şi Melinte la finalizare, dar prima repriză s-a încheiat cu un forcing al letonilor, aceştia trecând de două ori pe lângă egalare.
După pauză, lupii au reuşit să se desprindă, Opriţa transformând un penalti obţinut de către Roman, într-un duel cu Baguzis (69). Faza s-a repetat apoi şi în careul Petrolului. Aşadar, lovitură de pedeapsă şi pentru adversari, numai că portarul lupilor, italianul Gritti, a avut o intervenţie excelentă în faţa lui Kalns (83).

FC Petrolul Ploieşti– Metalurg Liepajas 2-0 (1-0)
Marcatori: Fl. Dumitru (15), Opriţa (69, pen.).
FC Petrolul: Povilas (46 Gritti) – Străuţ (46 Tudor), Linares, Melinte, Ben Djemia (46 Stoica) – Fl. Dumitru (50 Bărbulescu), Negru – Opriţa (69 Buleică), Boudjemaa (Stojimirovic), Buhuşi (46 Borza) – Dina (46 Roman).
Metalurg: Steinbors – Zirnis, Baguzis, Klava, Krajvkis – Solonicins, Tamosauskas, Prohorenkovs, Golovins – Kamess, Kalns. Au mai intrat: Savalnieks, Hmisz, Gucs, Punkuls.
* Surugiu şi Neagu n-au evoluat din cauza unor probleme medicale. Mustivar a acuzat o problemă musculară la încălzire şi a fost înlocuit de către Fl. Dumitru în primul "11".
* Vincent Bikana a plecat, duminică-noapte, în Elveţia. Fundaşul trebuie să se prezinte la Consulat pentru a obţine viza de România.
* Odată cu meciul cu Liepajas, Petrolul a încheiat cantonamentul din Turcia. Lupii au consemnat două victorii (4-1 cu SV Schaffhausen şi 2-0 cu Metalurg Liepajas) şi o remiză (1-1 cu Prahova Tomşani).

constantin-budescu12
Transferat din postura de golgeter al Petrolului în urmă cu un an, Constantin Budescu se antrenează în acest moment cu echipa a treia a Astrei, la judeţ. Fotbalistul nu s-a acomodat deloc la rivala din ,,9 Mai'' şi, mai mult decât atât, a depus un memoriu pentru a deveni liber de contract, considerând că Astra nu a respectat obligaţiile contractuale. Judecarea cazului a fost amânată până acum de două ori. ,,Budescu este o problemă internă care cred că se va rezolva curând. Până atunci, fotbalistul se află la dispoziţia clubului şi a fost trimis să se antreneze în Liga a IV-a'', a declarat directorul general al clubului, Mario Branco.

vasile-avram11
Odată cu jucătorii transferaţi în pauza de iarnă, Astra l-a prezentat şi pe noul secretar general al clubului, Vasile Avram. Fostul şef al CCA este judecat pentru luare de mită, dosarul fiind în acest moment la Curtea de Apel. "Nu ştiu cum mă va privi lumea, fiecare este liber să gândească şi să mă privească aşa cum crede de cuviinţă. Sunt nevinovat, nu există fapte şi probe împotriva mea, a fost o reţinere pe bază de indicii şi presupuneri ale DNA-ului", a spus Avram. Fostul şef al CCA a refuzat să abordeze subiecte legate de arbitraj. Vasile Avram nu este singurul oficial al grupării din ,,9 Mai'' care s-a aflat în vizorul DNA sau al altor organe de anchetă. Preşedintele Petre Buduru şi fostul director sportiv Florin Prunea au fost şi ei cercetaţi.

astra1Astra a prezentat oficial jucătorii care au fost legitimaţi în această iarnă: brazilienii Spadacio, Ricardo, Laionel şi William, portughezul Rui Miguel şi fostul dinamivist Bogdan Pătraşcu. Cu această ,,armadă'' de limbă portugheză comandată de un ,,amiral'' lusitan, antrenorul Antonio Conceicao, Astra vizează locul al cincilea în campionat la finalul sezonului. În afara lui Spadacio, ceilalţi cinci au semnat contracte până la vară, cu opţiune de prelungire. Ricardo şi Laionel au sosit sub formă de împrumut, iar restul au fost jucători liberi de contract. Spadacio a semnat pe un an şi jumătate. ,,Prin achiziţiile pe care le-am făcut, sperăm că am reuşit să echilibrăm lotul. Au sosit cinci străini care au nevoie de o perioadă de acomodare. Nu a fost o prefeninţă a noastră pentru fotbalişti străini, ne-a interesat raportul calitate-preţ. Sunt mulţumit de jucătorii pe care îi am la dispoziţie şi cred că putem forma o echipă competitivă", a declarat antrenorul Conceicao.

elvetieniPetrolul a câştigat confortabil disputa cu elveţienii de la SV Schaffhausen (Liga a III-a). Lupii s-au impus cu scorul de 4-1, golurile ploieştenilor fiind marcate de către Roman, Ben Djemia (2) şi Vali Negru.

Echipa ploieşteană a deschis scorul repede, prin Mihai Roman, în minutul 16. Acesta a reluat cu capul o minge recentrată la marginea careului mic de către Opriţa. Elveţienii au egalat la prima fază de atac, acţiunea fiind stopată de Străuţ prin fault în propriul careu. Lovitura de pedeapsă a fost transformată de Muller. Jocul bun al ploieştenilor s-a concretizat apoi prin alte trei goluri în poarta elveţienilor. Două dintre acestea au fost marcate de fundaşul franco-tunisian Ben Djemia. Prima dată, în minutul 34, cu capul, după un corner de pe partea stângă, apoi, cu puţin timp înainte de finalul primei reprize, cu un şut din interiorul careului mare. Imediat după pauză, lupii au marcat şi golul al patrulea. Ultima reuşită a meciului i-a aparţinut lui Vali Negru, acesta reluând, din faţa porţii, o centrare trimisă de Melinte.

FC Petrolul – SV Schaffhausen 4-1 (3-1)
Au marcat: Roman (16), Ben Djemia (34, 43), Negru (49)/Muller (23-pen.).
Petrolul: Povilas (46 Gritti) – Străuţ (32 Linares), Melinte (58 Stojimirovic), Bikana (58 Tudor), Ben Djemia (46 Stoica) – Dumitru (46 Negru), Mustivar (46 Bărbulescu) – Opriţa (46 Buleică), Buhuşi (46 Boudjemaa), Borza (46 Surugiu) – Roman (46 Dina).
SV Schaffhausen: Bretscher – Aulisio (80 Gerscwiller), Kuc, Portmann, Staub (64 Bolli) – Dubach (60 Mottola), Muller, Schuler, Lettieri – Hoffstetter, Torsello.

Steaua, eliminată de olandezi din Liga Europa

Written by Administrator3  |  Created on Thursday, 23 February 2012 23:20  |  Category: Sport
Formația Steaua București a ratat, în această seară, la Enschede, calificarea în optimile de finală ale Ligii Europa. Jucătorii antrenaţi de Ilie Stan au pierdut, din nou, cu 0-1 în fața formației Twente
noul-stadion-ilie-oana-ploiesti1Miercuri, 29 februarie, de la ora 17.00, stadionul "Ilie Oană" va găzdui meciul amical dintre selecţionatele de tineret ale României şi Cehiei.

petrolul_sitePetrolul nu a reuşit să învingă Prahova Tomşani - echipa fostului sponsor Radu Călin. S-a terminat 1-1 în primul amical al celui de-al doilea stagiu din Antalya, dar cam toate ocaziile mari ale meciului au fost la fotbaliştii pregătiţi de Vivi Răchită.

Petrolul trece la noii acţionari / 19 voturi „pentru", niciunul „împotrivă"

Written by Administrator  |  Created on Monday, 20 February 2012 19:06  |  Category: Sport
consiliul_local_ploiesti_petrolulConsiliul Local Ploieşti a aprobat cu 19 voturi pentru trecerea echipei Petrolul către noii acţionari. Contractul de cesiune a acţiunilor este condiţionat, printre altele, de prezentarea a două scrisori de garanţie bancare, în valoare de 600 de mii de euro, respectiv 200 de mii de euro de către acţionarii Daniel Capră, Alexandru Capră şi SC JIF SRL. Municipalitatea rămâne în parteneriat ca deţinătoare a mărcii.

FIESTA PE CAMP NOU. Barca a spulberat FC Valencia. Messi, patru goluri, unul după altul

Written by Administrator3  |  Created on Monday, 20 February 2012 00:20  |  Category: Sport
messiFC·Barcelona a zdrobit aseară FC Valencia, scor 5 - 1, în derbiul programat la acest sfârşit de săptămână în campionatul de fotbal al Spaniei. Eroul partidei a fost Lionel Messi, care a oferit suporterilor catalani un recital de goluri.

Legendarul Muhammad Ali, la aniversarea vârstei de 70 de ani. David Beckham, printre invitaţi

Written by Administrator3  |  Created on Sunday, 19 February 2012 23:31  |  Category: Sport
Mai multe celebrităţi din lumea sportului şi a show-bizului, printre care fotbalistul britanic David Beckham şi actorul Samuel L.Jackson, au asistat sâmbătă la o ceremonie pentru aniversarea fostei legende a boxului Muhammad Ali, ajuns la vârsta de 70 de ani.