Vineri, 18 August 2017

Petrolul a câștigat Cupa Nicolae Pescaru. Diseară, amical cu Progresul

Written by Administrator  | Created on Friday, 04 August 2017 14:26  |  Category: Sport

petrolul cupa pescaruLupii au câștigat patrulaterul de la Brașov, la care au mai participat Oțelul Galați, Steaua București și gazdele de la Steagul Roșu Brașov.

În prima zi a turneului, galben-albaștrii trecuseră de Steagul Roșu cu scorul de 5-0.
Vineri, de la 11, Petrolul a jucat finala cu Oțelul, care, la rândul ei, bătuse Steaua la penaltiuri.

Așadar, în ultimul act, petroliștii s-au impus cu scorul de 3-0. Au deschis scorul încă din minutul 2, dintr-un penalti obținut de Arnăutu, s-au distanțat în minutul 8 și au închis tabela în repriza secundă.
Potrivit Republika News, marcatorul primului gol, Claudiu Tudor, a primit, la final, titlul de cel mai bun jucător al turneului.

Golgeterul competiției a fost stelistul Cătălin Mirea, iar Alexandru Vlăsie, de la Oțelul, a fosdt desemnat cel mai bun portar.

Nicolae Pescaru – fost component al naționalei din Mexic 1970, Daniel Chiriță și Marius Lăcătuș au primit diplome.
Cupa a ajuns, bineînțeles, la Petrolul.
Finala mică a fost câștigată de Steaua, după 9-0 (3-0), cu Brașovul.

Astăzi, de la ora 18.00, Petrolul va juca cel de-al doilea amical al zilei, pe stadionul Conpet, cu Progresul Spartac București.

Petrolul Ploiești – Oțelul Galați 3-0 (2-0)
Marcatori: Cl. Tudor (2, penalti), D. Gheorghe (8), Ciocâlteu (77)

Petrolul (prima repriză): Bolboașă – Olaru, Antoche, Chiriță, Velisar – Chindriș – Lambru, Cl. Tudor (cpt), Puchea, D. Gheorghe – Arnăutu. Antrenor: Octavian Grigore.

Petrolul (repriza a doua): Marinică – Vagner, Chiriță, Frâncu, Țicu – Catană – Nițescu, Dumitru, Ciocâlteu, Vintilă – Stănescu.

Oțelul Galați: Vlăsie – Oprea, Maftei, Sălăgeanu, Ilie (cpt) – Sevastian, Chebac – Stoian, Crihană, Bârlădeanu – Muscă. Antrenor: Damian Băncilă. Au mai jucat: Ciurea, Băhnașu.