petrolul progresul razvan catanaPetrolul a spulberat Progresul Spartac București, echipă care, la rândul ei, este lider în seria din care face parte.

Lupii s-au impus cu scorul de 6-0 într-un meci în care oaspeții bucureșteni au încasat patru goluri de la jucătorii petroliști și au marcat de două ori în propria poartă!

Disputat pe terenul 2 de la Conpet, amicalul este concludent pentru nivelul la care se află acum Petrolul.

Lupii au o echipă bună care nu ar trebui să aibă probleme în lupta pentru câștigarea seriei. Se poate merge mai departe chiar, poate până spre prima jumătate a ligii secunde. Toate la timpul lor…

Așadar, victorie categorică în penultimul amical pe care Petrolul l-a avut în pauza de iarnă.
Antoche, Păun, Nini Popescu și Ciocâlteu au semnat patru dintre cele șase goluri ale partidei. Oaspeții nu s-au “mulțumit” cu atât și au mai băgat-o și ei în propria poartă de două ori, prin Stoian și Oancea.

Cum s-au marcat golurile:

1-0 (minutul 9): Fundaşul central Stoian a deviat greşit cu capul, în vinclul propriei porți, o lovitură liberă bătută de Velisar.
2-0 (minutul 57): Antoche a majorat diferenţa cu o lovitură de cap trimisă din colţul careului mic, după o lovitură liberă bătută de căte Nini Popescu
3-0 (minutul 62): Oancea a înscris, şi el, în proprie poartă, după o centrare venită de pe stânga.
4-0 (minutul 64): Păun, scăpat singur pe zonă centrală, a trimis în plasă fără emoții
5-0 (minutul 71) Portarul Ștef a scăpat mingea din mână, la o centrare, iar Nini Popescu a înscris în poarta goală.
6-0 (minutul 75): Lansat în adâncime de către Niţescu, Ciocâlteu a plasat balonul pe lângă Ştef.
Sâmbătă, petroliștii încheie seria amicalelor, cu un meci programat pe terenul colegei de eşalon CS Aninoasa.

FC Petrolul Ploieşti – Progresul Spartac Bucureşti 6-0 (1-0)

Marcatori: Stoian (9, autogol), Antoche (57), Oancea (62, autogol), Păun (64), N. Popescu (71), Ciocâlteu (75).

Petrolul (repriza I): Bolboaşă – Prunescu, Antoche, Frîncu – Catană, Cl. Tudor, Chindriş, Velisar – Lambru, Arnăutu, Cârjan.

Petrolul (repriza a II-a): Avram – Antoche (73 M. Bratu), Ichim, Olaru – Saim Tudor, Chindriş (62 Niţescu), Andor, Ţicu – N. Popescu, Ciocâlteu, Păun. Antrenor: Romulus Ciobanu.

Progresul Spartac: Răduţă – Buliga, Oancea, Stoian, Lixandru – Frangu – Militaru, Donca, Nechita, Tudorache – Stanciu. Au mai jucat: Ştef – Ivaşcu, Iordan, Purice, Stângă. Antrenor: Andrei Eremia.