petrolul chindia targovistePetrolul a suferit, astăzi, prima înfrângere din meciurile amicale ale iernii. Este, de fapt, prima înfrângere din vara lui 2016 încoace. S-a întâmplat în amicalul cu Chindia Târgoviște, scor 1-2.

De la restartul din vara anului 2016, Petrolul pierdut două meciuri. Cel de debut, cu CS Blejoi, pe 13 august 2016, și acesta, cu Chindia Târgoviște. Ambele, amicale.
A mai fost, desigur, meciul din Cupa României cu Mioveni, însă atunci, calificarea s-a decis la lovituri de departajare.

Revenind la testul cu Chindia Târgoviște, lupii nu s-au arătat (mult) mai prejos, dar nici nu au, încă, o garnitură de nivelul podiumului din liga secundă. Este însă timp destul.

Galben-albaștrii au marcat primii la Buftea, prin Antoche, încă din minutul 3. Chiar înainte de reușita de 1-0, însă, Petrolul mai trimisese o dată în plasa porții dâmbovițenilor. A fost o decizie discutabilă a arbitrului asistent, care a semnalizat ofsaid la Nini Popescu.

Spre mijlocul primei reprize, Chindia a echilibrat disputa. A reușit să și egaleze, prin Jurj, după o respingere neconvingătoare a defensivei petroliste.

Puțin după pauză, dâmbovițenii au preluat conducerea, prin Cherchez.

A fost ultimul gol al meciului, deși, pe final, lupii au avut posesie, au dictat ritmul și au încercat să restabilească egalitatea.

Fotbaliștii Petrolului rămân la Buftea până sâmbătă, atunci când este programat testul cu CS „U” Craiova 2.

FC Petrolul Ploieşti – Chindia Târgovişte 1-2 (1-1)

Marcatori: Antoche (3)/Jurj (18), Cherchez (52).

Petrolul: Avram – Antoche (76 Prunescu), Ichim (85 Frincu), Olaru (85 Țicu) – Saim Tudor (76 Catana), Chindriș, Andor (70 Ene), Velisar – N. Popescu (62 Lambru), Ciocalteu (72 Carjan), Păun (62 Arnautu). Antrenor: Romulus Ciobanu.

Chindia: I. Popescu – Vătavu, Acasadrei, Ciobotariu, Martac – Pencea, L. Mihai – Jurj, Florea, Cherchez – Stoica. Au mai jucat: Mirică – Dumitraşcu, Licu, Rogoveanu, Neguţ, C. Dinu, Nisipeanu. Antrenor: Nicu Croitoru.