Rusia - Arabia Saudită, meciul care deschide, joi, Cupa Mondială 2018. Programul complet al competiției

Written by Ioana POPA Category: Sport Created: Thursday, 14 June 2018 10:49

cupa mondialaCupa Mondială 2018 începe joi, cu meciul între țara gazdă, Rusia, și Arabia Saudită, programat să înceapă la ora 18.00, ora României, la Moscova. Până pe 15 iulie, selecționatele a 32 de țări, printre care nu se numără și România, se vor înfrunta pe teren, pentru cucerirea râvnitului titlu de campioană mondială la fotbal.

Meciurile vor fi susținute pe stadioane din 11 orașe: Moscova, Ekaterinburg, Sankt Petersburg, Soci, Kazan, Saransk, Kaliningrad, Samara, Nijnii Novgorod, Volgograd și Rostov.

Cele 32 de echipe sunt împărțite în 8 grupe:

Grupa A: Rusia, Arabia Saudită, Egipt, Uruguay

Grupa B: Portugalia, Spania, Maroc, Iran

Grupa C: Franţa, Australia, Peru, Danemarca

Grupa D: Argentina, Islanda, Croaţia, Nigeria

Grupa E: Brazilia, Elveţia, Costa Râca, Serbia

Grupa F: Germania, Mexic, Suedia, Coreea de Sud

Grupa G: Belgia, Panama, Tunisia, Anglia,

Grupa H: Polonia, Senegal, Columbia, Japonia

Programul complet al competiţiei:

Joi 14 iunie

18.00 (ora României) Rusia - Arabia Saudită, la Moscova (stadionul Lujniki), în Grupa A

Vineri 15 iunie

15.00 Egipt - Uruguay, la Ekaterinburg (Ekaterinburg Arena), în Grupa A

18.00 Maroc - Iran, la Sankt Petersburg (stadionul Sankt Petersburg), în Grupa B

21.00 Portugalia - Spania, la Soci (stadionul Fist), în Grupa B

Sâmbătă 16 iunie

13.00 Franța - Australia, la Kazan (Kazan Arena), în Grupa C

16.00 Argentina - Islanda, la Moscova (stadionul Spartak), în Grupa D

19.00 Peru - Danemarca, la Saransk (Mordovia Arena), în Grupa C

22.00 Croaţia - Nigeria, la Kaliningrad (stadionul Kaliningrad), în Grupa D

Duminică 17 iunie

15.00 Costa Rica - Serbia, la Samara (Samara Arena), în Grupa E

18.00 Germania - Mexic, la Moscova (stadionul Lujniki), în Grupa F

21.00 Brazilia - Elveţia, la Rostov pe Don (Rostov Arena), în Grupa E

Luni 18 iunie

15.00 Suedia - Coree de Sud, la Nijnii Novgorod (stadionul Nijnii Novgorod), în Grupa F

18.00 Belgia - Panama, la Soci (stadionul Fist), în Grupa G

21.00 Tunisia - Anglia, la Volgograd (Volgograd Arena), în Grupa G

Marţi 19 iunie

15.00 Columbia - Japonia, la Saransk (Mordovia Arena), în Grupa H

18.00 Polonia - Senegal, la Moscova (stadionul Spartak), în Grupa H

21.00 Rusia - Egipt, la Sankt Petersburg (stadionul Sankt Petersburg), în Grupa A

Miercuri 20 iunie

15.00 Portugalia - Maroc, la Moscova (stadionul Lujniki), în Grupa B

18.00 Uruguay - Arabia Saudită, la Rostov pe Don (Rostov Arena), în Grupa A

21.00 Iran - Spania, la Kazan (Kazan Arena), în Grupa B

Joi 21 iunie

15.00 Danemarca - Australia, la Samara (Samara Arena), în Grupa C

18.00 Franta - Peru, la Ekaterinburg (Ekaterinburg Arena), în Grupa C

21.00 Argentina - Croaţia, la Nijnii Novgorod (stadionul Nijnii Novgorod), în Grupa D

Vineri 22 iunie

15.00 Brazilia - Costa Rica, la Sankt Petersburg (stadionul Sankt Petersburg), în Grupa E

18.00 Nigeria - Islanda, la Volgograd (Volgograd Arena), în Grupa D

21.00 Serbia - Elveţia, la Kaliningrad (stadionul Kaliningrad), în Grupa E

Sâmbăta 23 iunie

15.00 Belgia - Tunisia, la Moscova (stadionul Spartak), în Grupa G

18.00 Coreea de Sud - Mexic, la Rostov pe Don (Rostov Arena), în Grupa F

21.00 Germania - Suedia, la Soci (stadionul Fist), în Grupa F

Duminica 24 iunie

15.00 Anglia - Panama, la Nijnii Novgorod (stadionul Nijnii Novgorod), în Grupa G

18.00 Japonia - Senegal, la Ekaterinburg (Ekaterinburg Arena), în Grupa H

21.00 Polonia - Columbia, la Kazan (Kazan Arena), în Grupa H

Luni 25 iunie

17.00 Arabia Saudită - Egipt, la Volgograd (Volgograd Arena), în Grupa A

17.00 Uruguay - Rusia, la Samara (Samara Arena), în Grupa A

21.00 Spania - Maroc, la Kaliningrad (stadionul Kaliningrad), în Grupa B

21.00 Iran - Portugalia, la Saransk (Mordovia Arena), în Grupa B

Marţi 26 iunie

17.00 Danemarca - Franţa, la Moscova (stadionul Lujniki), în Grupa C

17.00 Australia - Peru, la Soci (stadionul Fist), în Grupa C

21.00 Nigeria - Argentina, la Sankt Petersburg (stadionul Sankt Petersburg), în Grupa D

21.00 Islanda - Croaţia, la Rostov pe Don (Rostov Arena), în Grupa D

Miercuri 27 iunie

17.00 Coreea de Sud - Germania, la Kazan (Kazan Arena), în Grupa F

17.00 Mexic - Suedia, la Ekaterinburg (Ekaterinburg Arena), în Grupa F

21.00 Serbia - Brazilia, la Moscova (stadionul Spartak), în Grupa E

21.00 Elveţia - Costa Rica, la Nijnii Novgorod (stadionul Nijnii Novgorod), în Grupa E

Joi 28 iunie

17.00 Japonia - Polonia, la Volgograd (Volgograd Arena), în Grupa H

17.00 Senegal - Columbia, la Samara (Samara Arena), în Grupa H

21.00 Anglia - Belgia, la Kaliningrad (stadionul Kaliningrad), în Grupa G

21.00 Panama - Tunisia, la Saransk (Mordovia Arena), în Grupa G

OPTIMILE DE FINALĂ

Sâmbătă 30 iunie

17.00 primul loc în Grupa C - locul 2 în Grupa D, la Kazan (Kazan Arena), O1

21.00 primul loc în Grupa A - locul 2 în Grupa B, la Soci (stadionul Fist), O2

Duminică 1 iulie

17.00 primul loc în Grupa B - locul 2 în Grupa A, la Moscova (stadionul Lujniki) O5

21.00 primul loc în Grupa D - locul 2 în Grupa C, la Nijnii Novgorod (stadionul Nijnii Novgorod), O6

Luni 2 iulie

17.00 primul loc în Grupa E - locul 2 în Grupa F, la Samara (Samara Arena) O3

21.00 primul loc în Grupa G - locul 2 în Grupa H, la Rostov pe Don (Rostov Arena), O4

Marţi 3 iulie

17.00 primul loc în Grupa F - locul 2 în Grupa E, la Sankt Petersburg (stadionul Sankt Petersburg), O7

21.00 primul loc în Grupa H - locul 2 în Grupa G, la Moscova (stadionul Spartak) O8

SFERTURI DE FINALĂ

Vineri 6 iulie

17.00 câştigătoarea O1 - câştigătoarea O2, la Nijnii Novgorod (stadionul Nijnii Novgorod), primul sfert

21.00 câştigătoarea O3 - câştigătoarea O4, la Kazan (Kazan Arena), sfertul 2

Sâmbătă 7 iulie

17.00 câştigătoarea O7 - câştigătoarea O8, la Samara (Samara Arena), sfertul 3

21.00 câştigătoarea O5 - câştigătoarea O6, la Soci (stadionul Fist), sfertul 4

SEMIFINALE

Marţi 10 iulie

21.00 câştigătoarea sfertului 1 - câştigătoarea sfertului 2, la Sankt Petersburg (stadionul Sankt Petersburg)

Miercuri 11 iulie

21.00 câştigătoarea sfertului 3 - câştigătoarea sfertului 4, la Moscova (stadionul Lujniki)

FINALĂ MICĂ

Sâmbătă 14 iulie

17.00 la Sankt Petersburg (stadionul Sankt Petersburg)

FINALĂ

Duminică 15 iulie

18.00 la Moscova (stadionul Lujniki).

Contact

Pentru sesizări și ponturi, scrie-ne la adresa: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., pe pagina de FACEBOOK a publicației, TWITTER sau GOOGLE PLUS.