Marți, 24 Octombrie 2017

Vintilă a salvat amicalul Petrolului la Aninoasa

Written by Administrator  | Created on Sunday, 13 August 2017 09:13  |  Category: Sport

vintila aninoasa 1Petrolul a încheiat la egalitate amicalul cu FC Aninoasa disputat sâmbătă. Lupii au fost conduși cu 2-0 și au revenit abia pe final, reușind egalarea.

Petroliștii au ratat mult, iar gazdele au concretizat două dintre puținele ocazii avute. Chiar și acest aspect reprezintă, el însuși,un motiv de îngrijorare.

FC Aninoasa este genul de echipă de care Petrolul trebuie să treacă la pas în campionatul pe care trebuie să-l câștige.

Vintilă a fost cel care a salvat meciul, cu două execuții de excepție, în minutele 84 și 86, reușind egalarea.

Filmul meciului:

Min 8: GOL Aninoasa, 1-0: Călinescu a înscris cu capul, trimițînd plasat.

Min 13: Lambru, şut de la 18 de metri, respins de portar.

Min 16: Puchea, şut, de la 22 de metri, în bară

Min 21: Niţescu a scăpat singur, dar a fost blocat în faţa porţii

Min 29: D. Gheorghe a reluat de la 8 metri, lateral stânga, dar Neaga a respins de pe linia porţii

Min 41: Arnăutu a pătrundere în careu, dar a tras pe lângă poartă.

Min 43: GOL Aninoasa, 2-0: Dinu a șutat violent, de la 25 de metri, aproape de vinclu.

Min 55: Ciocâlteu trimite peste poartă din 8 metri

Min 58: Stănescu reia pe lângă din 4 metri.

Min 84: GOOOL PETROLUL! Vintilă execută la colțul scurt o lovitură liberă de la 25 de metri, 2-1.

Min 86: GOOOL PETROLUL! Același Vintilă aduce egalarea, după un șut din afara careului, 2-2.

*Tavi Grigore nu i-a putut folosi pe Nini Popescu, Saim, Botezan, Claudiu Tudor şi Antoche, toți accidentați.
*Următorul joc de verificare al Petrolului se va disputa vineri, 18 august, de la ora 18.00, în deplasare cu Olimpia Rm. Sărat.

Petrolul (prima repriză): Marinică – Vagner, Prunescu, Frîncu, Velisar – Chindriş, Puchea – Lambru, Niţescu, D. Gheorghe – Arnăutu.

Petrolul (a doua repriză): Bolboaşă – Olaru, Chiriţă, Frîncu, Ţicu – Catană – Vintilă, Ciocâlteu, Păun, Dumitru – Stănescu.