- Polițiștii păzesc, de o săptămână, un șofer de camion care stă beat într-o parcare de pe A6, din Germania.
- Oamenii legii i-au luat actele și așteaptă ca firma la care lucrează acesta să trimită pe cineva să-l recupereze.
- În acest timp, șoferul a fost testat de mai multe ori, de fiecare dată rezultând că acesta are alcoolemie foarte mare.
Un șofer de camion polonez, de 40 de ani, este blocat de o săptămână într-o parcare de pe autostrada A6 din Germania, lângă Waldmohr, în districtul Kusel, bărbatul fiind mai tot timpul în stare avansată de ebrietate. Conform informațiilor furnizate de poliție și citate de presa germană, preluate de Libertatea, compania de transport din Polonia pentru care lucrează bărbatul nu are în prezent un al doilea șofer disponibil care să-și poată prelua colegul beat, cu tot cu camion.
Autoritățile monitorizează îndeaproape situația, efectuând controale zilnice. La fiecare testare, șoferul a înregistrat valori mari sau foarte mari ale alcoolemiei. Acesta chiar ar fi recunoscut că are o problemă cu consumul de alcool.
Citiți și: Un șofer de pe Otopeni a uitat să ducă pasagerii la îmbarcare. Autobuzul pentru cursa de Londra a plecat spre Ploiești
Dieter Schäfer, un fost ofițer de poliție implicat în asociația de ajutor „Hellwach mit 80 km/h”, estimează că aproximativ 2% dintre șoferii de camion din Europa de Est care circulă zilnic pe drumurile germane sunt dependenți de alcool sau prezintă risc. La un total de aproximativ 300.000 de șoferi din țările est-europene și fostele republici sovietice, ar însemna că peste 6.000 de șoferi de camion afectați de probleme cu consumul de alcool.
Foto: swr.de
- Facebook.com/actualitateaprahoveana.ro
- instagram.com
- twitter.com
- Google Business
- Youtube Actualitatea
- Spotify PODCAST
- TikTok Actualitatea Prahoveană