Améliorer activement la puissance masculine et n est pas seulement appelé cialis 10mg prix. La qualité européenne actuelle est peu coûteuse.

Categorie: Actual

Christine ValmyChristine Valmy a încetat din viaţă ieri dimineaţă, la un spital din Bucureşti, după nişte complicaţii pulmonare. Femeia de afaceri revenise acasă după sărbătorile petrecute în Franţa.

Christine Valmy avea 88 de ani și presimțea că sfârșitul îi este aproape, așa că și-a făcut testamentul. Aceasta a desemnat-o moştenitoare a întregii sale averi, de aproximativ 100 de milioane de dolari, pe singura sa fiică, Marina Valmy de Haydu, care a împlinit de curând 60 de ani şi conduce deja imperiul creat de mama ei.

Într-o intervenție televizată, Christine Valmy povestea mai în glumă mai în serios ce ar trebui să scrie pe crucea ei.

„Când voi muri, trebuie să scrie pe cruce: Nu a avut o zi liniştită în viaţa ei, iar cumnatul meu spune că trebuie să fie adăugat: 'dar şi-a făcut-o cu mâna ei'. A fost foarte greu, dar eu sunt o persoană optimistă şi rezistentă", spunea cea supranumită „regina cosmeticelor", citată de Libertatea.
Biografia lui Christine Valmy
Christine Valmy s-a născut la Bucureşti, la 25 octombrie 1926.

A absolvit Facultatea de Drept a Universităţii din Bucureşti în 1946, a urmat un curs în dermatologie şi de îngrijire a pielii, care va reprezenta mai târziu baza carierei sale ca estetician.

În anul 1948 a deschis primul său salon din Bucureşti, care oferea tratamente de piele pe bază de remedii tradiţionale botanice.

A emigrat în Grecia în 1959. După ce a lucrat în calitate de reprezentant al unei societăţi cosmetice pentru Grecia şi Israel, Valmy a emigrat în Statele Unite ale Americii în 1960.

În New York, Cristina Xantopol şi-a schimbat numele în Christine Valmy. După ce a lucrat în diferite locuri ca estetician, şi-a deschis propriul salon şi a perseverat cu propriile tehnici, cunoscute sub numele de 'metoda Valmy'.

În anul 1965 a înfiinţat firma Christine Valmy ce acoperă activitatea de îngrijire profesională în saloane de frumuseţe, crearea mai multor linii de produse de tratament cosmetic, dar şi a unei linii de echipamente tehnice specializate.

Un an mai târziu, în 1966 a deschis la New York prima şcoală de estetică, machiaj, manichiura. În prezent funcţionează peste 100 de şcoli Christine Valmy în lume, în S.U.A, Canada, Japonia, India, Pakistan Columbia, Jamaica. În România, Scoala Christine Valmy a fost deschisă în 1991. În anul 1975 a creat un laborator pentru a fabrica propriile produse.

A primit, în aprilie 1968, o distincţie de merit la Congresul francez de Estetică, la Versailles, Franţa.

În 1976, preşedintele Gerald Ford a nominalizat-o omul de afaceri al anului pentru statul New Jersey, unde se afla cel de-al doilea laborator al ei.

Valmy este autorul a trei cărţi despre îngrijire a pielii şi estetică: „Estetica: Ghidul Keystone în îngrijirea pielii", „Christine Valmy îngrijirea pielii şi Make Up", „Christine Valmy Metoda facială ştiintifică".
În ultima perioadă, ea lucra la o carte autobiografică.

Mai multe AICI

Back To Top