Anul şcolar se va deschide pe data de 11 august, însă contractul pentru furnizarea de corn şi lapte pentru şcolari şi preşcolari nu va fi gata la timp, în Prahova, recunosc autorităţile judeţene, care anunţă că livrarea urmează să înceapă din data de 18 septembrie.
Întârzierea de o săptămână este cauzată de faptul că licitaţia pentru selecţia furnizorilor nu a putut fi gata mai devreme, ea fiind, de altfel, lansată şi destul de târziu, la momentul respectiv reprezentanţii CJ Prahova explicând că au fost nevoiţi să aştepte pentru transmiterea cifrelor oficiale privind numărul de copii care vor beneficia de programul guvernamental "Cornul şi Laptele".
Termenul pentru deschiderea ofertelor a trecut, la licitaţie prezentându-se o singură asociere de firme interesată să preia acest contract, iar în momentul de faţă comisia analizează documentele depuse. Preşedintele Consiliului Judeţean, Bogdan Toader, a declarat că se mai aşteaptă transmiterea unor documente, contractul va putea fi semnat săptămâna viitoare, iar prezenţa unui singur ofertant oferă garanţia că nu vor exista contestaţii care să întârzie şi mai mult procedura de atribuire. "Livrarea acestor produse alimentare va începe în data de 18 septembrie, nu am avut cum să finalizăm mai devreme licitaţia, ţinând cont de termenele procedurale. Oricum, nici noi nu ne aşteptam ca anul şcolar să debuteze pe data de 11", a afirmat Bogdan Toader.