Oxid de etilenă peste limita admisa a fost depistat, mai nou, și în băuturi răcoritoare, după ce, în ultimele săptămâni, zeci de loturi de înghețată au fost retrase de la comercializare (VEZI DETALII), din aceeași cauză.
Maspex România, producătorul care deține o fabrică de sucuri la Vălenii de Munte, a transmis o notificare către ANSVSA, privind retragerea unor loturi de sucuri din gama Figo. “Compania Maspex Romania, în calitate de producător al mărcii de băutură răcoritoare Figo, produs în România, a fost informată de către unul dintre furnizorii săi cu privire la existenţa substanţei oxid de etilenă ce depăşeşte limitele permise de reglementările în vigoare, într-un ingredient al materiilor prime care ni s-au livrat. Acest fapt are impact asupra anumitor produse Figo. Având în vedere cantităţile extrem de mici utilizate, considerăm că nu există niciun risc pentru sănătatea consumatorilor şi compania a decis rechemarea produselor doar pentru a elimina orice suspiciune din partea acestora”, au transmis reprezentanții Maspex România sâmbătă, către ANSVSA.
Sucurile din gama Figo sunt produse în fabrica de la Vălenii de Munte, județul Prahova, potrivit informațiilor de pe site-ul companiei.
Lista loturilor vizate poate fi consultată AICI.
O altă alertă privind sucuri comercializate de Penny
Sâmbătă, 14 august, REWE România a anunțat că producătorul ALONOR COMPANY SRL a inițiat retragerea de la comercializare a unor, ca măsură de prevenție, existând suspiciunea depășirii conținutului de oxid de etilenă peste limitele admise într-unul din ingredientele utilizate în fabricarea produselor. Compania recomandă clienților care au achiziționat produsele având loturile menționate să NU le consume, ci să le distrugă sau să le returneze în oricare magazin PENNY. Contravaloarea va fi restituită, fără a fi necesară prezentarea bonului fiscal.
Lista loturilor vizate poate fi consultată AICI.