- Roberta Anastase, senator PNL de Prahova, atrage atenția asupra supraimpozitării contractelor de muncă part-time.
- Alături de alți colegi din PNL, Roberta Anastase susține că depus o inițiativă legislativa care prevede ca fiecare cetățean să fie impozitat doar pentru venitul efectiv realizat.
Într-o postare pe pagina oficială de Facebook, Roberta Anastase precizează că „timpul scurs de la momentul intrării ȋn vigoare a acestei măsuri fiscale a dovedit clar că aceasta nu a avut efectele preconizate ci a creat dificultăți economice şi a dus la pierderi semnificative de locuri de muncă.
Alături de colegii parlamentari din PNL am depus o inițiativă legislativa care prevede ca fiecare cetățean sa fie impozitat doar pentru venitul efectiv realizat.