- Al treilea modul al acestui an școlar începe luni, pe 8 ianuarie, și va avea o durată diferită pentru fiecare județ în parte.
- Perioada în care va fi acordată următoarea vacanță diferă de la o zonă la alta.
Conform ordinului privind structura anului școlar 2023 - 2024, la finalul modului al treilea învățământul preuniversitar este în vacanță timp de o săptămână, perioadă aleasă în intervalul 12 februarie - 3 martie.
În Prahova, vacanța "mobilă" va fi acordată între 19 și 25 februarie, perioadă aleasă și pentru Capitală, dar și pentru alte 24 de județe.
În afară de Satu Mare și Bistrița - Năsăud, unde elevii vor avea liber după numai cinci săptămâni de cursuri, pentru restul județelor - 14 - vacanța mobilă a fost programată în perioada 26 februarie - 3 martie.

Citiți și: STRUCTURA ANULUI ȘCOLAR 2024 - 2025 PROPUSĂ DE MINISTERUL EDUCAȚIEI. PERIOADELE DE CURSURI ȘI VACANȚĂ, ÎMPĂRȚITE PE MODULE
Al patrulea modul se va încheia pe 26 aprilie și va fi urmat de vacanța care va include liberele de 1 mai și de Paște, iar ultimul se va încheia pe 21 iunie, mai puțin pentru elevii anilor terminali care vor avea maipuțin săptămâni de cursuri, pentru a se putea pregăti în vederea susținerii examenelor naționale.
- Facebook.com/actualitateaprahoveana.ro
- instagram.com
- twitter.com
- Google Business
- Youtube Actualitatea
- Spotify PODCAST
- TikTok Actualitatea Prahoveană