• Tribunalul Bucureşti a admis, joi, cererea procurorilor de arestare preventivă pentru 30 de zile a două doctoriţe de la Spitalul Pantelimon acuzate că ar fi provocat decesul unui pacient internat la terapie intensivă, prin scăderea intenţionată a dozei de noradrenalină, cu rol în menţinerea tensiunii arteriale.
• Este cerută demiterea ministrului Sănătății dacă se află că verificările de la minister nu au fost corecte.
Decizia instanţei de a admite cererea procurorilor de arestare preventivă pentru 30 de zile a două doctoriţe de la Spitalul Pantelimon acuzate că ar fi provocat decesul unui pacient internat la terapie intensivă, nu este definitivă.
Doctoriţa M.M.A. este cercetată pentru săvârşirea infracţiunilor de tentativă de omor calificat (cu premeditare şi profitând de starea de vădită vulnerabilitate a victimei) şi omor calificat (cu premeditare), iar doctoriţa P.M. este cercetată pentru săvârşirea infracţiunii de omor calificat (cu premeditare).
Concret, procurorii susţin că, în lunile martie şi aprilie, doctoriţele i-au scăzut unui pacient internat la terapie intensivă doza de noradrenalină, cu rol în menţinerea tensiunii arteriale, acesta intrând în stop cardio-respirator.
„Procurorii au reţinut, în esenţă, următoarea situaţie de fapt: având ca scop provocarea decesului unor pacienţi care necesitau terapie intensivă, dar cu privire la care inculpatele apreciau că nu mai este oportună menţinerea în viaţă, acestea au conceput şi pus în executare un plan ce consta în reducerea bruscă a dozei de noradrenalină (substanţă esenţială în terapie intensivă, cu rol în menţinerea tensiunii arteriale), cu consecinţa scăderii tensiunii arteriale, urmată de stop cardio-respirator. În sensul celor arătate mai sus, la data de 26.03.2024, ora 16,45, cu premeditare şi profitând de starea de vădită vulnerabilitate a victimei (pacient în vârstă de 54 de ani, în stare foarte gravă, instabil hemodinamic, având tensiunea arterială de 49/29 mm/Hg), inculpata M.M.A. a încercat să suprime viaţa pacientului prin reducerea bruscă a dozei de noradrenalină administrată prin injectomat, de la valoarea de 15 ml/h, la valoarea de 1 ml/h (valoare minimală care a fost menţinută o perioadă considerabilă de timp), însă decesul victimei nu s-a produs ca urmare a intervenţiei unei asistente medicale care a suplinit deficitul de noradrenalină prin perfuzie", spun anchetatorii.
De asemenea, pe 4 aprilie 2024, la ora 13,17, cele două doctoriţe, „profitând de starea de vădită vulnerabilitate a victimei (acelaşi pacient de 54 de ani, aflat în stare foarte gravă, instabil hemodinamic, având tensiunea arterială de 60/36 mm/Hg), acţionând cu intenţia de a suprima viaţa pacientului, i-au redus doza de noradrenalină administrată prin injectomat, de la valoarea de 20 ml/h, la valoarea de 1 ml/h, fapt ce a condus, 58 de minute mai târziu, la instalarea stopului cardio-respirator, urmat de decesul pacientului declarat la ora 15,00”.
Anchetatorii au stabilit că, înainte ca medicii să îi scadă, pentru a doua oară, doza de noradrenalină, starea pacientului se îmbunătăţise.
„Pacientul în vârstă de 54 de ani a fost internat în spital în data de 17 martie, iar pe fondul agravării stării de sănătate a fost transferat la ATI în data de 25 martie. În data de 26 martie are loc prima reducere bruscă a dozei de noradrenalină. În zilele următoare, starea pacientului s-a îmbunătăţit, el fiind chiar vizitat de familie. În data de 4 aprilie are loc a doua reducere a dozei de noradrenalină şi survine decesul”, a transmis un reprezentant al Parchetului.
În acelaşi dosar, a fost pusă sub acuzare o asistentă de la Secţia ATI, pentru că i-ar fi minţit pe procurori în legătură cu decesele suspecte de la Spitalul Pantelimon.
Tot în aprilie, inclusiv de la vârful Ministerului Sănătății, au fost anunțate mai multe anchete: una a Corpului de Control al Ministerului, una internă și una realizată de Colegiul Medicilor. Niciuna nu a descoperit nereguli în ceea ce privește activitatea medicilor din ATI. Menționăm, însă, că ancheta Ministerului a fost făcută din punct de vedere administrativ, nefiind verificat actul medical în sine. Despre ancheta internă făcută de spital, managerul care a demisionat, Bogdan Socea, susține că a fost făcută de cinci medici „cu renume din spital” și că a vizat aspecte medicale.
„Comunicare defectuoasă între conducerea unității și persoanele în cauză”, a fost principala concluzie a Corpului de control al Ministerului Sănătății.
„Nu a existat niciun fel de suspiciune că a existat vreo abatere de la (...) protocoale sau că cineva în mod intenţionat (...) ar fi făcut un act deliberat de a suprima sau de a reduce în scopul criminal”, era și concluzia anchetei Colegiului Medicilor.
Inițial, ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, spunea că acuzațiile legate de morțile suspecte de la Sf. Pantelimon ar fi „reglări de natură personală pe spatele pacienților”.
Anunțul făcut miercuri de procurori a readus cazul în spațiul public, iar conducerea Spitalului Sf. Pantelimon a demisionat.
Colegii celor două doctorițe au anunțat inițial că își vor da demisia în bloc, iar reprezentanții asociațiilor profesionale critică modul în care anchetatorii au interpretat situația din punct de vedere științific. În paralel, medicii cer ca acest caz să fie clarificat cât de repede se poate pentru a „atenua impactul pe care o astfel de incertitudine o poate aduce populației”, după cum a subliniat Radu Țincu, medic ATI, pentru Digi24.ro.
După o întâlnire cu ministrul Alexandru Rafila, șefa secției ATI de la Sf. Pantelimon a anunțat că personalul medical nu va mai demisiona.
Ministrul Alexandru Rafila, medic la rândul lui, a catalogat comunicatul procurorilor drept „revoltător”. El susținut că nu are de ce să demisioneze și a afirmat că nu e responsabilitatea Ministerului Sănătății, deși spitalul Sf. Pantelimon din București se află în subordinea instituției.
Mai multe pe agerpres.ro
- Facebook.com/actualitateaprahoveana.ro
- instagram.com
- twitter.com
- Google Business
- Youtube Actualitatea
- Spotify PODCAST
- TikTok Actualitatea Prahoveană