- În ceva mai mult de o zi de la momentul lansării petiției on-line pentru menținerea în funcție a directorului Colegiului Național „Mihai Viteazul” Ploiești, Gabriel Țaga, peste 1.600 de persoane și-ai exprimat susținerea pentru acest demers.
- Întreg scandalul ar fi pornit de la reclamațiile a doi profesori din CNMV Ploiești, ambii cu o serie de probleme atât de grave încât, la acest moment, niciunul dintre ei nu ar mai avea voie să desfășoare activități cu elevii.
Petiția on-line pentru menținerea în funcție a lui Gabriel Țaga, directorul demisionar de la CNMV Ploiești care acuză că a fost „hărțuit” pentru a pleca din funcție, a strâns peste 1.600 de semnături, în mai puțin de 48 de ore. Între timp, acesta a oferit, în spațiul public, detalii suplimentare despre cum a ajuns Corpul de Control al ministrului Educației să ceară demiterea sa.
„De câteva luni, mai precis de la începutul acestui an şcolar, în urma unor reclamaţii făcute de doi colegi, am fost supus mai multor controale care în loc să se ocupe strict de obiectul acestor reclamaţii, fără să respecte tematica controlului, s-au extins, au durat nepermis de mult. Am fost supus în timpul acestor controale unui abuz pe care l-am reclamat, pe 1 aprilie, Direcţiei Corp Control din cadrul Ministerului Educaţiei. În 15 zile am primit un răspuns hilar în care se arăta că ei s-au consultat chiar cu cei pe care eu îi reclamam şi că aceştia susţin că nu este adevărat ceea ce spun. Concluzia Direcţiei Corp Control şi a încă trei persoane care au semnat răspunsul a fost că «faptele pe care ni le semnalaţi nu se confirmă». După acest răspuns, mi-am dat seama că singura mea cale va fi în instanţă, însă am aşteptat raportul Corpului de Control. Acesta a venit acum câteva zile şi probabil îl voi contesta în justiţie pentru că este plin de neadevăruri şi este făcut de cineva care avea deja calitatea de reclamat şi nu mai putea fi obiectiv. În aceste condiţii am decis să îmi dau demisia”, a declarat Gabriel Ţaga pentru News.ro, menționând că a luat această decizie pentru ca imaginea colegiului să nu fie afectată: „Aveam suspiciunea că voi fi destituit, am preferat să îmi dau demisia şi am făcut-o pe data de 21 mai, la orele 23:40, trimiţând demisia prin e-mail către Inspectoratul Şcolar”.
„Numai Kafka ar înțelege”
Gabriel Ţaga susține, în aceeași declarație, că verificările făcute la liceu nu au avut la bază sesizări ale elevilor ori ale părinţilor, ci reclamaţii depuse un profesor de religie, care nu mai predă în această şcoală după ce i s-a retras dreptul de a preda de către Biserica Ortodoxă Română şi alt profesor care este cercetat disciplinar de Consiliul de Administraţie şi pe numele căruia există „plângeri multiple” din partea părinţilor, potrivit informațiilor publicate de News.ro. Directorul demisionar a dezvăluit, pentru sursa citată, profesorul de religie „nu mai are dreptul de a preda, a fost detaşat în altă instituţie, pe altă specialitate”, iar profesorul cercetat disciplinar care a depus reclamaţie la minister „nu mai poate să facă activităţi cu elevii, fiind vorba de violenţă gravă faţă de elevi”. „Pe de o parte, cei doi colegi mă acuză pe mine de hărţuire, iar pe de altă parte, raportul Corpului de Control al Ministerului Educaţiei susţine că nu am luat măsuri disciplinare faţă de cei doi colegi. Este un joc pe care numai Kafka l-ar înţelege, dacă ar fi printre noi”, a mai afirmat Gabriel Ţaga.
Susținere din școală și nu numai, pentru directorul CNMV Ploiești
Petiția on-line, lansată acum mai puțin de două zile și care cere menținerea lui Gabriel Țaga în funcția de director, a strâns peste 1.600 de semnături și sute de mesaje de susținere.
Potrivit unor surse, vineri, în cadrul ședinței Consiliului de Administrație al Colegiului Național „Mihai Viteazul” Ploiești, la propunerea reprezentantului părinților elevilor din CNMV a fost decisă demararea unei proceduri de contestare a Raportului Ministerului Educației, pe care conducerea ISJ Prahova își bazează decizia de eliberare din funcție a lui Gabriel Țaga din funcția de director al colegiului.
Citiți și: Reacția ISJ Prahova în cazul CNMV Ploiești: „Corpul de Control al ministrului Educației a dispus eliberarea din funcție a directorului Gabriel Țaga”
- Facebook.com/actualitateaprahoveana.ro
- instagram.com
- twitter.com
- Google Business
- Youtube Actualitatea
- Spotify PODCAST
- TikTok Actualitatea Prahoveană