- Prefectul județului Prahova, Daniel Nicodim, a solicitat instituțiilor cu atribuții de control să verifice neregulile semnalate în zona podului peste Teleajen, în localitatea Blejoi.
- În urma controalelor din teren, au fost descoperite deșeuri abandonate în apropierea șantierului și în albia râului.
„În urma vizitei în teren la podul peste Teleajen, localitatea Blejoi, prefectul județului Prahova, domnul Daniel Nicodim, a solicitat instituțiilor cu atribuții în domeniu să desfășoare verificări privind aspectele semnalate și să transmită rezultatele obținute.
Astfel, în cursul zilei de ieri, 03.07.2025, prefectul a revenit în zona lucrărilor alături de reprezentanții Gărzii de Mediu Prahova, Sistemului de Gospodărire a Apelor Prahova, Inspectoratului Teritorial de Muncă Prahova și Secției Drumuri Naționale Ploiești.
În acest context, au fost constatate nereguli privind prezența deșeurilor provenite din construcții și depozitate în zona podului, pe marginea drumului, în spații marcate cu indicator conform OUG 195/2005, precum și în albia râului Teleajen. Separat, ITM Prahova desfășoară un control în domeniul relațiilor de muncă și domeniul securității și sănătății în muncă la cei doi angajatori care prestează activitate.
În acest sens, instituțiile mai sus menționate au început verificările, urmând ca zilele următoare să transmită Instituției Prefectului Prahova rezultatele, precum și măsurile dispuse pentru remedierea celor constatate”, se arată într-un comunicat al Prefecturii Prahova.
- Facebook.com/actualitateaprahoveana.ro
- instagram.com
- twitter.com
- Google Business
- Youtube Actualitatea
- TikTok Actualitatea Prahoveană