- Protestul de sâmbătă, de la Bănești, a fost și în atenția IJP Prahova.
- Locuitorii din zonă cer măsuri de creștere a siguranței rutiere, mai precis construirea unui sens giratoriu și repararea pasarelei pietonale care nu mai poate fi utilizată de la începutul anului.
Organizatorii au anunțat IJP Prahova cu privire la protestul de la Bănești, pentru implementarea unor măsuri de sistematizare rutieră, în vederea îmbunătățirii siguranței circulației în zonă.
Pentru garantarea unui climat de ordine și siguranță publică, precum și pentru asigurarea desfășurării în condiții de deplină siguranță a traficului rutier, la fața locului au fost dispuse efective ale Inspectoratului de Poliție Județean Prahova.
Polițiștii au asigurat, în zonă, măsurile specifice, iar în contextul manifestației au prezentat și un bilanț al evenimentelor rutiere produse în zonă, în ultimii trei ani.
„Cu privire la evenimentele rutiere înregistrate în localitatea Bănești, în zona care face obiectul manifestării, precizăm faptul că, în ultimii 3 ani, s-au înregistrat 4 accidente rutiere, soldate cu o persoană decedată și 3 persoane rănite ușor.
Doua dintre accidentele rutiere produse au avut drept cauză principală de producere - neacordarea priorității de trecere pietonilor”, a transmis IJP Prahova.
Citiți și: Protest la Bănești, pentru refacerea pasarelei și amenajarea unui giratoriu FOTO&VIDEO LINK
„În referire la amenajarea unui sens giratoriu la intersecția Drumului Național 1 (E60) cu Drumul Județean 100D, la acest moment este un proiect în curs de implementare, la nivelul instituțiilor abilitate.
Cu privire la trecerea pentru pietoni amplasată pe Drumul Național 1, în localitatea Bănești, administratorul drumului public a informat faptul că pasarela pietonală urmează să fie repusă în funcțiune, după realizarea măsurilor specifice de înlocuire a unor componente, pentru siguranța pietonilor.
Polițiștii acționează în zona respectivă pentru prevenirea accidentelor rutiere și scoaterea din trafic a celor care pun în pericol siguranța circulației”, au mai menționat reprezentanții IJP Prahova.
Într-un comunicat oficial, Direcția Regională Drumuri și Poduri București, din cadrul CNAIR, a anunțat, zilele trecute, că urmează să demareze licitația în vederea reparării pasarelei pietonale.
- Facebook.com/actualitateaprahoveana.ro
- instagram.com
- twitter.com
- Google Business
- Youtube Actualitatea
- Spotify PODCAST
- TikTok Actualitatea Prahoveană