- Specialiștii din educație avertizează asupra intenției Ministerului Educației de a reducere numărul de clase a IX-a pentru anul şcolar 2026–2027, care ar putea avea ca efect creşterea mediilor de admitere la liceele performante, pe fondul scăderii numărului de locuri disponibile.
- Ministerul Educaţiei confirmă că planul de şcolarizare prevede mai puţine clase, dar invocă faptul că a scăzut numărul de elevi din generația care urmează să intre la liceu.
Sorin Ion, secretar de stat în Ministerul Educaţiei şi Cercetării, a explicat că planul de şcolarizare se construieşte exclusiv pe baza numărului de elevi existenţi în sistem, în special a celor aflaţi în clasa a VI-a, care vor ajunge la admitere peste trei ani.
„Noi croim un plan de şcolarizare pe un număr de elevi pe care îi avem înscrişi în clasa a VI-a. Dacă într-o comunitate ai 200 de elevi şi faci clase de 25 de elevi, înseamnă opt clase. Dacă anul viitor ai 100 de elevi, vei face patru clase. Cel mai simplu e să zici: ni s-au tăiat patru clase. În realitate, lucrurile stau puţin diferit”, a declarat Sorin Ion, citat de News.ro.
Săptămâna trecută, într-o declarație pentru Observator News, acesta calcula că „avem mai puţini copii la clasa a opta decât în anii precedenţi şi mai puţini decât în viitorii ani, e un fel de minim. Pe de altă parte, creşterea numărului de elevi la clasă de la 26 la 28 mai adaugă un mic impact. Vorbim de o clasă din patru la liceu”.
Măsura va duce la reducerea numărului de ore pentru anumiți dascăli și diminuarea numărului de posturi. „Colegii mei vor trebui să îşi completeze catedrele. În localităţi care se află la 30, 40, 50 de km distanţă de localitatea de domiciliu. Şi atunci unii vor prefera să renunţe la nişte ore din norma didactică de predare. Astfel de măsuri care să lovească atât de puternic în învăţământul preuniversitar nu au fost luate niciodată până acum”, spune Marius Nistor, preşedintele Federației Sindicatelor din Educație „Spiru Haret”, la acel moment, pentru Observator News.
Pentru elevi, măsura justificată demografic de Ministerul Educației va însemna o concurență mai mare la admiterea la clasa a IX-a.
Reducerea numărului de clase înseamnă automat mai puţine locuri disponibile, în special în filiera teoretică, acolo unde cererea este constant mai mare decât oferta. În aceste condiţii, mediile de admitere la liceele de top ar putea creşte, nu pentru că nivelul elevilor este neapărat mai ridicat, ci pentru că presiunea concurenţială va fi mai mare. Fenomenul este cunoscut şi din anii anteriori, când mici ajustări ale numărului de clase au dus la salturi de câteva zecimi sau chiar mai mult în ultima medie de admitere la unele colegii naţionale, arată News.ro.
Modificările se suprapun cu reforma învăţământului tehnologic, care va intra efectiv în vigoare din toamnă. Şcoala profesională devine parte integrantă a liceului tehnologic. „Elevul intră în clasa a IX-a la un liceu tehnologic, după primii trei ani are două posibilităţi: să iasă în piaţa muncii cu nivel 3 sau să continue încă un an, cu nivel de calificare 4, bacalaureat şi posibilitatea continuării studiilor”, a precizat Sorin Ion. Această modificare ar putea redistribui o parte dintre elevi către filiera tehnologică, însă nu este clar în ce măsură va compensa presiunea pe liceele teoretice, care rămân cele mai căutate de absolvenţii de gimnaziu cu medii mari.
Citiți și: Ministerul Educației a publicat modelele de subiecte pentru examenele naționale din 2026
Experţii în educaţie avertizează că elevii din medii dezavantajate sunt primii afectați, pentru că acces mai redus la meditaţii şi programe de pregătire suplimentară, iar în lipsa unor politici consistente de sprijin, creşterea mediilor de admitere poate accentua inegalităţile de acces la liceele performante.
Planul final de şcolarizare pentru anul 2026–2027 va fi stabilit după consultări cu inspectoratele şcolare, urmând ca repartizarea claselor să ţină cont de datele demografice şi de capacitatea unităţilor de învăţământ.
- Facebook.com/actualitateaprahoveana.ro
- instagram.com
- twitter.com
- Google Business
- Youtube Actualitatea
- Spotify PODCAST
- TikTok Actualitatea Prahoveană