- Google testează rescrierea titlurilor știrilor care apar în paginile motorului de căutare, folosind inteligența artificială, o funcționalitate utilizată deja, încă de la începutul anului, în cadrul fluxului Discover.
Deja au fost observate numeroase articole care în Google au alt titlu decât cel de pe site-urile cărora le aparţin, dar primele impresii nu sunt favorabile, pentru că în unele cazuri titlurile schimbate au căpătat alt înțeles.
În fluxul Discovery, inteligența artificială nu doar că a schimbat sensul, dar a şi introdus informaţii false acolo unde s-a implicat, scrie News.ro.
Compania insistă însă cu implementarea acestei funcționalități argumentând că vrea să le ofere utilizatorilor titluri care se potrivesc mai bine căutărilor şi să faciliteze creşterea engagement-ului.
Citiți și: Google va permite schimbarea adresei Gmail fără pierderea contului sau a datelor
- Facebook.com/actualitateaprahoveana.ro
- instagram.com
- twitter.com
- Google Business
- Youtube Actualitatea
- Spotify PODCAST
- TikTok Actualitatea Prahoveană