- Ministerul Sănătății solicită activarea planurilor de măsuri pentru reducerea riscurilor medicale cauzate de temperaturile extreme.
- Indicațiile vizează unitățile sanitare, serviciile de ambulanță și direcțiile de sănătate publică.
Duminică intră în vigoare primul cod roșu de caniculă, valabil în 16 județe, o avertizare care, de mâine, va fi instituită valabilă în aproape toată țara. În aceste condiții, Ministerul Sănătății a cerut „activarea planurilor de măsuri pentru reducerea riscurilor medicale cauzate de temperaturile extreme:
Citiți și: Aproape toată țara intră, de luni, sub cod roșu de caniculă. Avertizarea va fi valabilă 48 de ore
- Serviciile de ambulanţă - alertarea echipajelor şi suplimentarea acestora, acolo unde numărul solicitărilor este în creştere.
- Direcţiile de sănătate publică – verificarea condițiilor de asigurare a asistenței medicale în unitățile sanitare (stocuri de medicamente de urgență, în special a medicamentelor pentru patologiile determinate/agravate de caniculă, resursa umană)”.
Autoritățile le recomandă cetățenilor să ascultați sfaturile medicilor și să evite expunerea prelungită la soare, deshidratarea și activitățile în exterior care necesită un consum mare de energie.
Recomandări pentru populație



- Facebook.com/actualitateaprahoveana.ro
- instagram.com
- twitter.com
- Google Business
- Youtube Actualitatea
- Spotify PODCAST
- TikTok Actualitatea Prahoveană