Jurnalista de la Channel One, postul public de televiziune din Rusia, a fost eliberată după ore între gi de audieri, interval în care spune că nu a avut voie să contacteze pe nimeni și nici nu a beneficiat de sprijin juridic. Marina Ovsianikova a primit, deocamdată, doar o amendă, dar este cercetată și riscă să stea la închisoare până la 15 ani.
„Vreau să le mulțumesc tuturor pentru susținere... prieteni, colegi. Au fost zile foarte, foarte grele în viața mea, pentru că am petrecut practic două zile fără somn. Ancheta a durat peste 14 ore și nu mi-au dat voie să iau legătura cu cei dragi, apropiați. Nu mi-au oferit niciun sprijin juridic și de aceea mă aflam într-o situație destul de dificilă. Voi da toate declarațiile mâine, pentru că astăzi am nevoie pur și simplu să mă odihnesc”, a declarat Marina Ovsianikova la ieșirea din secția de poliție.
VEZI ȘI: VIDEO NEWS Protestul antirăzboi al unei jurnaliste din Rusia a ajuns viral. Femeia, mamă a doi copii, a fost reținută imediat
Jurnalista a fost amendată cu 30.000 de ruble (aproximativ 250 de euro). Ea este cercetată în baza unor legi recente care stabilesc ce poate difuza presa din Rusia. Femeia riscă să stea la închisoare până la 15 ani.
Cazul său, însă, a devenit cunoscut în toată lumea, iar însuși președintele Franței, Emanuel Macron, a transmis că este gata să-i ofere acesteia „protecţie consulară”.
- Facebook.com/actualitateaprahoveana.ro
- instagram.com
- twitter.com
- Google Business
- Youtube Actualitatea