- Ministerul de Externe încă verifică informațiile privind dispariția a nouă cetățeni români, după ce șapte dintre cei dați dispăruți, în estul Spaniei, au fost găsiți.
MAE a anunțat că șapte persoane dintre cele 16 semnalate anterior ca fiind dispărute, în urma inundațiilor din Valencia, se la începutul săptămânii, se află în siguranță. Ministerul, MAE, prin intermediul Ambasadei României la Madrid și Consulatului României la Castellón de la Plana, verifică informațiile cu privire la dispariția celorlalți 9 cetățeni români, în contextul fenomenelor meteorologice recente.
„Reprezentanții misiunii diplomatice și ai oficiului consular rămân în contact permanent cu autoritățile spaniole competente, precum și cu cetățenii români, inclusiv membri de familie, care au semnalat persoanele dispărute, și sunt pregătiți să acorde asistență consulară, în funcție de solicitări.
În cursul zilei de astăzi, Ambasada României la Madrid și Consulatul României de la Castellón de la Plana au continuat verificarea informațiilor apărute în spațiul public cu privire la decesul unor cetățeni români, victime ale fenomenelor meteorologice recente care au afectat Comunitatea Valenciană, dar până la acest moment nu au fost recepționate confirmările din partea autorităților spaniole”, au mai precizat oficialii Ministerului.
MAE a confirmat, acum două zile, decesul unui cetățean român. În același timp, în presa internațională au apărut informații despre o familie formată din trei persoane, de asemenea de origine română, care și-ar fi pierdut viața într-un garaj inundat.
Citiți și: Patru dintre românii dați dispăruți, după inundațiile din Valencia, au fost găsiți morți
Cetăţenii români pot solicita asistenţă consulară la numerele de telefon ale Consulatului României la Castellón de la Plana: +34 964.203.331; +34 964.216.008; +34 964.217.836; +34 964.203.234; +34 964.216.172; +34.964.212.446, apelurile fiind redirecționate către Centrul de Contact și Suport al Cetăţenilor Români din Străinătate (CCSCRS) şi preluate de către operatorii Call Center în regim de permanență.
De asemenea, cetăţenii români care se confruntă cu o situaţie dificilă, specială, cu caracter de urgenţă, au la dispoziţie şi telefonul de urgență al Consulatului României la Castellón de la Plana: +34 677 842 467.
Bilanțul dezastrului de la începutul săptămânii trecuse, sâmbătă, de 200 de morți.
Foto: NBC
- Facebook.com/actualitateaprahoveana.ro
- instagram.com
- twitter.com
- Google Business
- Youtube Actualitatea
- TikTok Actualitatea Prahoveană