- TikTok și alte aplicații deținute de BytaDance - inclusiv aplicaţia de editare video Capcut şi aplicaţia de lifestyle social Lemon8 - au devenit nefuncţionale în SUA, cu câteva ore înainte de intrarea în vigoare a unei noi legi de interzicere a platformei.
Un mesaj apărut pe aplicaţie pentru utilizatorii din SUA spunea că a fost promulgată o lege care interzice aplicația, ceea ce înseamnă că „nu puteţi folosi TikTok deocamdată”. Mesajul face trimitere, apoi, la anunțul președintelui ales: „Suntem norocoşi că preşedintele Trump a indicat că va lucra cu noi la o soluţie pentru a restabili TikTok după ce îşi va prelua mandatul”, scrie presa internațională, citată de News.ro. Donald Trump a declarat anterior că, „cel mai probabil”, va acorda TikTok o amânare de 90 de zile de la interdicţie, odată ce îşi va prelua luni funcţia.
Platforma de social media a avertizat că va „intra în întuneric” duminică, dacă administraţia Biden nu va da asigurări că interdicţia nu va fi pusă în aplicare după ce, vineri, Curtea Supremă a confirmat o lege care interzice aplicaţia în SUA, cu excepţia cazului în care societatea-mamă ByteDance, cu sediul în China, vinde platforma până la 19 ianuarie, ceea ce nu a făcut. Legea, adoptată în luna aprilie a anului trecut, prevedea ca ByteDance să vândă versiunea americană a platformei unei părţi neutre pentru a evita o interdicţie totală. TikTok a depus o contestație, susţinând că aceasta încalcă protecţia libertăţii de exprimare pentru cei 170 de milioane de utilizatori ai săi din SUA.
Utilizatorii au raportat că aplicaţia a fost, de asemenea, eliminată din App Store-ul Google din SUA, iar TikTok.com nu afişa videoclipuri.
Citiți și: TikTok închide complet aplicația în SUA, începând de duminică
- Facebook.com/actualitateaprahoveana.ro
- instagram.com
- twitter.com
- Google Business
- Youtube Actualitatea
- Spotify PODCAST
- TikTok Actualitatea Prahoveană