Sunt zile de coșmar pentru Costin Vlad, un tânăr învățător din Lipănești care, anul trecut, după ce a ajuns la medic din cauza stărilor de rău pe care le acuza, a aflat că are de dus o luptă cruntă: cu cancerul.
Tată al unei fetițe de numai un an și patru luni, Costin a fost diagnosticat, anul trecut, cu o formațiune tumorală cerebeloasă stângă (tumoare cerebrală). A urmat traseul clasic: drumuri nenumărate pe la medici, internări, investigații, terapii, păreri și păreri, căutare neîntreruptă de informație, întrebări, coșmaruri, disperare, speranță… În cele din urmă a fost supus unei intervenții chirurgicale, în București, însă tumoarea nu i-a fost extirpată complet. Din ceea ce i-au spus medicii soției, Georgiana Vlad, cancerul s-a extins la trunchiul cerebral, iar o nouă operație a devenit aproape imposibilă. Însă Costin mai are o șansă prin radioterapii, proceduri pe care Costin Vlad le-a început la o clinică privată din București. Sunt demersuri medicale chinuitoare, dar de care învățătorul din Lipănești este dependent în momentul de față. Prima ședință a urmat-o săptămâna trecută, atunci când Georgiana a crezut că-l va pierde. „După ședință, totul a fost ok. A râs, a vorbit până am ajuns acasă. Aici au început stările de vomă, urmate de convulsii. Singurul lucru pe care mi l-a cerut atunci a fost «sună-l pe părinte». Totodată, repeta continuu «Doamne, dă-mi putere să trec și peste asta“, le-a mărturisit Georgiana Vlad reporterilor observatorulph.ro, care prezintă pe larg cazul lui Costin.
„Sunt distrusă, este soțul meu, tatăl copilului meu, este marea mea iubire. Ne descurcăm foarte greu cu banii pentru că această boală te omoară și financiar, dar o să lupt cu toate resursele mele pentru ca el să trăiască“, ne-a mai spus femeia, „sugrumată“ de durere.
Momentan, bărbatul este în București , unde trebuie să urmeze ședințele de radioterapie, la o clinică privată, dar unde nu îi este asigurată internarea. Soția lui Costin Vlad caută soluții în acest scop și, bineînțeles, speră să le obțină la costuri minime. Pe lângă cheltuielile cu procedurile medicale, este nevoită să găsească și un serviciu de Ambulanță cu care să-și transporte soțul la clinica respectivă. Iar asta implică, de asemenea, alte costuri.
Costin Vlad are nevoie de sprijinul nostru. Își dorește să trăiască, să-și crească minunea de copil, să revină la elevii săi de la Școala Generală din Lipănești. La pachet cu problemele medicale vin și cele financiare, pentru că boala nu întreabă niciodată pe nimeni dacă este pregătit sau nu pentru a face față luptei.
Cei care doresc să-i întindă o mână de ajutor pot face donații în contul deschis, în Euro, la BRD
Titular: Vlad Georgiana Daniela
IBAN: RO 82 BRDE 300 SV 69965283000
SWIFT: BRDEROBU
Numar cont :SV 69965283000
Cei care vor să doneze în LEI au la dispoziție contul deschis la CEC Bank
Titular: Vlad Georgiana Daniela
IBAN: RO 98 CECEB 00008 RON 0515662
Sursa: observatorulph.ro