Un prahovean bănuit că s-a apucat de cămătărie, dar și că ar fi recurs la amenințări și șantaj pentru a-i determina pe datornici să-i plătească, a intrat în vizorul polițiștilor din Câmpina, care au organizat, miercuri dimineață, două percheziții în acest dosar.
Descinderile au loc la Cornu și Șotrile, acolo unde bănuitul are locuința, respectiv la o adresă unde se știe că ar mai sta din când în când.
Din cercetări au rezultat indicii că, de la începutul acestui an, individul ar fi împrumutat diverse sume de bani unor persoane din județ, iar pentru recuperarea lor ar fi solicitat dobândă. Totodată, persoana în cauză ar fi săvârșit asupra persoanelor împrumutate fapte de amenințare și șantaj, detaliază reprezentanții IJP Prahova, precizând că prejudiciul în dosar este estimat la 5.000 de lei.
Acțiunea de astăzi este derulată cu sprijinul Direcției Operațiuni Speciale din cadrul IGPR și al luptătorilor de la Serviciul pentru Acțiuni Speciale Prahova. În urma perchiziţiilor, persoana vizată va fi condusă la audieri.
Update - De la locațiile vizate au fost ridicate în vederea continuării cercetărilor 6 telefoane mobile, ce par a proveni din activitatea infracțională, a anunțat IJP Prahova. De asemenea, două persoane au fost aduse la audieri.
Foto ilustrație