olimpiada națională de informatică 2022
Categorie: Știri locale
  • Olimpiada Națională de Informatică a adus, anul acesta, zeci de premii și medalii pentru elevii care au făcut parte din lotul județului Prahova.
  • Rezultatul este cel mai bun obținut vreodată de reprezentanții județului, la acest concurs.

Mai bine de jumătate dintre elevii prahoveni care au participat la Olimpiada Națională de Informatică au obținut premii și medalii, a anunțat Centrul Județean de Excelență Prahova. În total, lotul județului a obținut trei premii I, două premii II, un premiu III, 10 mențiuni, 10 medalii de aur, 10 medalii de argint și 17 medalii de bronz.

VEZI ȘI: Liceul din Ploiești cu 26 de elevi calificați la Olimpiada Națională de Informatică!

Lista câștigătorilor a fost prezentată de CJE:

𝗖𝗹𝗮𝘀𝗮 𝗮 𝗩-𝗮

𝗣𝗿𝗲𝗺𝗶𝘂𝗹 𝗜, 𝗠𝗲𝗱𝗮𝗹𝗶𝗲 𝗱𝗲 𝗔𝘂r-BUCUR BRIANA MARIA, clasa a V-a, Colegiul Național “Ion Luca Caragiale” Ploiești/Centrul Județean De Excelență Prahova - CNILC

𝗣𝗿𝗲𝗺𝗶𝘂𝗹 𝗜𝗜, 𝗠𝗲𝗱𝗮𝗹𝗶𝗲 𝗱𝗲 𝗔𝘂𝗿-PREDA ANDREI, clasa a V-a, Colegiul Național “Mihai Viteazul”

𝗠𝗲𝗻ț𝗶𝘂𝗻𝗲, 𝗠𝗲𝗱𝗮𝗹𝗶𝗲 𝗱𝗲 𝗔𝘂𝗿-BICLINERU RADU GABRIEL, clasa a V-a, Colegiul Național “Ion Luca Caragiale” Ploiești/Centrul Județean De Excelență Prahova - CNILC

𝗠𝗲𝗻ț𝗶𝘂𝗻𝗲, 𝗠𝗲𝗱𝗮𝗹𝗶𝗲 𝗱𝗲 𝗔𝗿𝗴𝗶𝗻𝘁-RADU ALEXANDRU-TIMOTEI, clasa a V-a, Colegiul Național "Nichita Stănescu"

𝗠𝗲𝗱𝗮𝗹𝗶𝗲 𝗱𝗲 𝗔𝗿𝗴𝗶𝗻𝘁-PASCU IUSTIN, clasa a V-a, Colegiul Național "Nichita Stănescu"

𝗠𝗲𝗱𝗮𝗹𝗶𝗲 𝗱𝗲 𝗕𝗿𝗼𝗻𝘇-SMOLEANU CRISTIAN - ALBERT, clasa a V-a, Colegiul Național “Ion Luca Caragiale” Ploiești/Centrul Județean De Excelență Prahova - CNILC

𝗠𝗲𝗱𝗮𝗹𝗶𝗲 𝗱𝗲 𝗕𝗿𝗼𝗻𝘇-LUCA RADU, clasa a V-a, Colegiul Național “Mihai Viteazul”

𝗠𝗲𝗱𝗮𝗹𝗶𝗲 𝗱𝗲 𝗕𝗿𝗼𝗻𝘇-GHIUȚĂ DARIUS VALENTIN, clasa a V-a, Colegiul Național “Mihai Viteazul”

𝗖𝗹𝗮𝘀𝗮 𝗮 𝗩𝗜-𝗮

𝗠𝗲𝗻ț𝗶𝘂𝗻𝗲, 𝗠𝗲𝗱𝗮𝗹𝗶𝗲 𝗱𝗲 𝗔𝗿𝗴𝗶𝗻𝘁-MINCĂ ANDRADA, clasa a VI-a, Colegiul Național “Mihai Viteazul”  Ploiești/ Centrul Județean De Excelență Prahova - CNMV

𝗠𝗲𝗻ț𝗶𝘂𝗻𝗲, 𝗠𝗲𝗱𝗮𝗹𝗶𝗲 𝗱𝗲 𝗔𝗿𝗴𝗶𝗻𝘁-MAFTEI DAVID-ANDREI, clasa a VI-a, Colegiul Național “Ion Luca Caragiale” Ploiești/Centrul Județean De Excelență Prahova - CNILC

𝗠𝗲𝗱𝗮𝗹𝗶𝗲 𝗱𝗲 𝗕𝗿𝗼𝗻𝘇-ANASTASIU ȘTEFAN, clasa a VI-a, Colegiul Național “Ion Luca Caragiale” Ploiești/Centrul Județean De Excelență Prahova - CNILC

𝗠𝗲𝗱𝗮𝗹𝗶𝗲 𝗱𝗲 𝗕𝗿𝗼𝗻𝘇-BĂRBULESCU CRISTIAN, clasa a VI-a, Colegiul Național “Mihai Viteazul”  Ploiești

𝗠𝗲𝗱𝗮𝗹𝗶𝗲 𝗱𝗲 𝗕𝗿𝗼𝗻𝘇-PETRE CRISTIAN, clasa a VI-a, Colegiul Național “Ion Luca Caragiale” Ploiești/Centrul Județean De Excelență Prahova - CNILC

𝗠𝗲𝗱𝗮𝗹𝗶𝗲 𝗱𝗲 𝗕𝗿𝗼𝗻𝘇-IANCU CEZAR-ȘTEFAN, clasa a VI-a, Colegiul Național “Ion Luca Caragiale” Ploiești/Centrul Județean De Excelență Prahova - CNILC

𝗠𝗲𝗱𝗮𝗹𝗶𝗲 𝗱𝗲 𝗕𝗿𝗼𝗻𝘇-VASILESCU RUXANDRA, clasa a VI-a, Colegiul Național “Ion Luca Caragiale” Ploiești/Centrul Județean De Excelență Prahova - CNILC

𝗖𝗹𝗮𝘀𝗮 𝗮 𝗩𝗜I-𝗮

𝗣𝗿𝗲𝗺𝗶𝘂𝗹 𝗜𝗜, 𝗠𝗲𝗱𝗮𝗹𝗶𝗲 𝗱𝗲 𝗔𝘂𝗿-PĂTRAȘCU VLAD GEORGE, clasa a VII-a, Colegiul Național “Mihai Viteazul”/ Centrul Județean De Excelență Prahova - CNMV

𝗠𝗲𝗻ț𝗶𝘂𝗻𝗲, 𝗠𝗲𝗱𝗮𝗹𝗶𝗲 𝗱𝗲 𝗔𝗿𝗴𝗶𝗻𝘁-DRAGU IOAN ALEXANDRU, clasa a VII-a, Colegiul Național “Mihai Viteazul”/ Centrul Județean De Excelență Prahova - CNMV

𝗠𝗲𝗻ț𝗶𝘂𝗻𝗲, 𝗠𝗲𝗱𝗮𝗹𝗶𝗲 𝗱𝗲 𝗔𝗿𝗴𝗶𝗻𝘁-BELU IANIS, clasa a VII-a, Colegiul Național "Ion Luca Caragiale”/Centrul Județean De Excelență Prahova - CNILC

𝗠𝗲𝗱𝗮𝗹𝗶𝗲 𝗱𝗲 𝗔𝗿𝗴𝗶𝗻𝘁-BÎRSAN RĂZVAN GABRIEL, clasa a VII-a, Colegiul Național “Ion Luca Caragiale” Ploiești/Centrul Județean De Excelență Prahova - CNILC

𝗠𝗲𝗱𝗮𝗹𝗶𝗲 𝗱𝗲 𝗕𝗿𝗼𝗻𝘇-IONIȚĂ DAVID, clasa a VII-a, Colegiul Național “Mihai Viteazul”/ Centrul Județean De Excelență Prahova - CNMV

𝗠𝗲𝗱𝗮𝗹𝗶𝗲 𝗱𝗲 𝗕𝗿𝗼𝗻𝘇-BURLACU ANDREI, clasa a VII-a, Colegiul Național “Mihai Viteazul”/ Centrul Județean De Excelență Prahova - CNMV

𝗖𝗹𝗮𝘀𝗮 𝗮 𝗩𝗜𝗜𝗜-𝗮

𝗣𝗿𝗲𝗺𝗶𝘂𝗹 𝗜, 𝗠𝗲𝗱𝗮𝗹𝗶𝗲 𝗱𝗲 𝗔𝘂𝗿-SAVU ȘTEFAN CĂTĂLIN, clasa a VIII-a, Colegiul Național “Ion Luca Caragiale” Ploiești/Centrul Județean De Excelență Prahova - CNILC

𝗠𝗲𝗻ț𝗶𝘂𝗻𝗲, 𝗠𝗲𝗱𝗮𝗹𝗶𝗲 𝗱𝗲 𝗔𝘂𝗿-DUMITRU ALEXANDRU, clasa a VIII-a, Colegiul Național “Ion Luca Caragiale” Ploiești/Centrul Județean De Excelență Prahova - CNILC

𝗠𝗲𝗻ț𝗶𝘂𝗻𝗲, 𝗠𝗲𝗱𝗮𝗹𝗶𝗲 𝗱𝗲 𝗔𝘂𝗿-VASILE  ANDREI CALIN, clasa a VIII-a, Colegiul Național “Mihai Viteazul”  Ploiești/ Centrul Județean De Excelență Prahova - CNMV

𝗠𝗲𝗻ț𝗶𝘂𝗻𝗲, 𝗠𝗲𝗱𝗮𝗹𝗶𝗲 𝗱𝗲 𝗔𝗿𝗴𝗶𝗻𝘁-MILITARU MIHAI, clasa a VIII-a, Colegiul Național “Mihai Viteazul”  Ploiești/ Centrul Județean De Excelență Prahova - CNMV

𝗠𝗲𝗱𝗮𝗹𝗶𝗲 𝗱𝗲 𝗕𝗿𝗼𝗻𝘇-DUCA ANA-MARIA, clasa a VIII-a, Colegiul Național "Ion Luca Caragiale”

𝗖𝗹𝗮𝘀𝗮 𝗮 𝗜𝗫-𝗮

𝗣𝗿𝗲𝗺𝗶𝘂𝗹 𝗜𝗜𝗜, 𝗠𝗲𝗱𝗮𝗹𝗶𝗲 𝗱𝗲 𝗔𝘂𝗿-ARSENOIU IULIAN GEORGE, clasa a IX-a, Colegiul Național “Ion Luca Caragiale” Ploiești/Centrul Județean De Excelență Prahova - CNILC

𝗠𝗲𝗱𝗮𝗹𝗶𝗲 𝗱𝗲 𝗕𝗿𝗼𝗻𝘇-POPESCU ERIK MAXIMILIAN, clasa a IX-a, Colegiul Național “Mihai Viteazul”  Ploiești/ Centrul Județean De Excelență Prahova - CNMV

𝗖𝗹𝗮𝘀𝗮 𝗮 X-𝗮

𝗣𝗿𝗲𝗺𝗶𝘂𝗹 𝗜, 𝗠𝗲𝗱𝗮𝗹𝗶𝗲 𝗱𝗲 𝗔𝘂𝗿-DOBLEAGĂ ALEXANDRU, clasa a X-a, Colegiul Național “Ion Luca Caragiale” Ploiești/Centrul Județean De Excelență Prahova - CNILC

𝗠𝗲𝗱𝗮𝗹𝗶𝗲 𝗱𝗲 𝗕𝗿𝗼𝗻𝘇-PREDESCU SEBASTIAN-ION, clasa a X-a, Colegiul Național “Ion Luca Caragiale” Ploiești/Centrul Județean De Excelență Prahova - CNILC

𝗠𝗲𝗱𝗮𝗹𝗶𝗲 𝗱𝗲 𝗕𝗿𝗼𝗻𝘇-IONIȚĂ DIANA-ANDREEA, clasa a X-a, Colegiul Național “Mihai Viteazul”  Ploiești/ Centrul Județean De Excelență Prahova - CNMV

𝗠𝗲𝗱𝗮𝗹𝗶𝗲 𝗱𝗲 𝗕𝗿𝗼𝗻𝘇-POPA MIHAI, clasa a X-a, Colegiul Național “Ion Luca Caragiale” Ploiești/Centrul Județean De Excelență Prahova - CNILC

𝗖𝗹𝗮𝘀𝗮 𝗮 𝗫I-𝗮

𝗠𝗲𝗻ț𝗶𝘂𝗻𝗲, 𝗠𝗲𝗱𝗮𝗹𝗶𝗲 𝗱𝗲 𝗔𝘂𝗿-ȚAGA ȘTEFAN, clasa a XI-a, Colegiul Național “Ion Luca Caragiale” Ploiești/Centrul Județean De Excelență Prahova - CNILC

𝗠𝗲𝗱𝗮𝗹𝗶𝗲 𝗱𝗲 𝗕𝗿𝗼𝗻𝘇-DUMITRU ALEXANDRU DANIEL, clasa a XI-a, Colegiul Național “Mihai Viteazul”  Ploiești/ Centrul Județean De Excelență Prahova - CNMV

𝗠𝗲𝗱𝗮𝗹𝗶𝗲 𝗱𝗲 𝗕𝗿𝗼𝗻𝘇-GRANCEA ALEXANDRU NICOLAE, clasa a XI-a, Liceul Teoretic "Grigore Tocilescu"  Mizil/ Centrul Județean De Excelență Prahova - CNILC

𝗖𝗹𝗮𝘀𝗮 𝗮 XII-𝗮

𝗠𝗲𝗱𝗮𝗹𝗶𝗲 𝗱𝗲 𝗔𝗿𝗴𝗶𝗻𝘁-CIOBANU DRAGOȘ, clasa a XII-a, Colegiul Național "Nicolae Grigorescu"  Câmpina

𝗠𝗲𝗱𝗮𝗹𝗶𝗲 𝗱𝗲 𝗔𝗿𝗴𝗶𝗻𝘁-ONUȚ ANDREI, clasa a XII-a, Colegiul Național “Ion Luca Caragiale” Ploiești/Centrul Județean De Excelență Prahova – CNILC

Alături de aceștia, din lotul prahovean calificat la faza națională a olimpiadă au făcut parte și:

- Belu Alexandru, Colegiul Național "Ion Luca Caragiale” Ploiești/Centrul Județean De Excelență Prahova - CNILC

- Georgescu Luca, Colegiul Național "Ion Luca Caragiale” Ploiești/Centrul Județean De Excelență Prahova - CNILC

- Mușat Sebastian Gabriel, Colegiul Național "Ion Luca Caragiale” Ploiești/Centrul Județean De Excelență Prahova - CNILC

- Petcu Mircea, Colegiul Național "Mihai Viteazul"

- Mihai Andrei Rareș, Colegiul Național "Mihai Viteazul"  Ploiești/ Centrul Județean De Excelență Prahova - CNMV

- Stroescu Elisabeta, Colegiul Național "Ion Luca Caragiale” Ploiești/Centrul Județean De Excelență Prahova - CNILC

- Toader Iulia, Colegiul Național "Mihai Viteazul"  Ploiești

- Petre Ionuț, Colegiul Național "Ion Luca Caragiale” Ploiești/Centrul Județean De Excelență Prahova - CNILC

- Bobeica David, Colegiul Național "Mihai Viteazul"  Ploiești

- Popescu Ilinca, Colegiul Național "Mihai Viteazul"/ Centrul Județean De Excelență Prahova - CNMV

- Angelian Andrei, Colegiul Național "Mihai Viteazul"/ Centrul Județean De Excelență Prahova - CNMV

- Condrea Andrei Lucian, Colegiul Național "Ion Luca Caragiale”/Centrul Județean De Excelență Prahova - CNILC

- Ghiță Cezar Octavian, Colegiul Național "Ion Luca Caragiale”/Centrul Județean De Excelență Prahova - CNILC

- Baciu Rares, Colegiul Național "Ion Luca Caragiale”/Centrul Județean De Excelență Prahova - CNILC

- Bălan Ștefan Mihai, Colegiul Național "Mihai Viteazul"  Ploiești/ Centrul Județean De Excelență Prahova - CNMV

- Sava Denis-Matei, Colegiul Național "Ion Luca Caragiale” Ploiești/Centrul Județean De Excelență Prahova - CNILC

- Voinea Alexandru Iurie, Colegiul Național "Ion Luca Caragiale” Ploiești/Centrul Județean De Excelență Prahova - CNILC

- Vidru Rareș, Colegiul Național "Mihai Viteazul"  Ploiești/ Centrul Județean De Excelență Prahova - CNMV

- Toader Mihnea Gabriel, Colegiul Național "Ion Luca Caragiale” Ploiești/Centrul Județean De Excelență Prahova - CNILC

- Badea Theodor Iulian, Colegiul Național "Mihai Viteazul"  Ploiești/ Centrul Județean De Excelență Prahova - CNMV

- Mihăilescu Alexandru, Colegiul Național "Mihai Viteazul"  Ploiești/ Centrul Județean De Excelență Prahova - CNMV

- Băzaăvan Andrei, Colegiul Național "Mihai Viteazul" Ploiești

- Savu Daria Maria, Colegiul Național "Mihai Viteazul"  Ploiești/ Centrul Județean De Excelență Prahova - CNMV

- Brăslașu Alexandru, Colegiul Național "Ion Luca Caragiale” Ploiești/Centrul Județean De Excelență Prahova - CNILC

Olimpiada Națională de Informatică a fost organizată de Ministerul Educației și Societatea pentru Excelență și Performanță în Informatică.

Foto ilustrație (Centrul Județean de Excelență Prahova)

Back To Top