- Un tânăr de 22 de ani a intrat în atenția Poliției după ce, azi-noapte, fiind oprit de Poliție, a fost testat pozitiv pentru două substanțe interzise.
Testat cu aparatul DrugTest, bărbatul a avut rezultat pozitiv pentru canabis și cocaină.
"Noaptea trecută, în jurul orei 01:30, polițiștii rutieri din cadrul Poliției municipiului Ploiești, în timp ce se aflau în exercitarea atribuțiilor de serviciu pe strada Gheorghe Doja au oprit, pentru control, un autoturism condus de un tânăr în vârstă de 22 de ani.
Întrucât tânărul manifesta un comportament specific consumului de substanțe psihoactive, i s-a solicitat să fie testat cu aparatul drugtest, rezultatul acestuia indicând prezența unor substanțe susceptibile de a avea efect psihoactiv în organism, respectiv cocaină și canabis.
Astfel, persoana în cauză a fost condusă la o unitate medicală, în vederea prelevării de mostre biologice de sânge", a precizat IJP Prahova
Citiți și: PLOIEȘTI. UN ȘOFER TRAS PE DREAPTA PE BD. REPUBLICII A FOST TESTAT POZITIV PENTRU CONSUM DE CANABIS
În cauză, a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea unui vehicul sub influența substanțelor psihoactive.
- Facebook.com/actualitateaprahoveana.ro
- instagram.com
- twitter.com
- Google Business
- Youtube Actualitatea
- TikTok Actualitatea Prahoveană