Primăria municipiului Câmpina anunță, prin intermediul unui comunicat de presă, că apa unui cunoscut șipot din oraș s-a dovedit a nu fi potabilă, în urma unui control.
„În urma controlului igienico-sanitar efectuat în data de 20 februarie 2024 și a expertizării izvoarelor captate „Șipot Lac” și „Șipot Voila”, conform Notei telefonice nr. 1 din 23 februarie 2024 a Direcției de Sănătate Publică s-au constatat următoarele:
- Proba de apă prelevată și analizată din sursa „Șipot Lac” nu îndeplinește condițiile de potabilitate, conform normativelor în vigoare, la parametrii bacteriologici;
- Proba de apă prelevată și analizată din sursa „Șipot Voila” îndeplineșate condițiile de potabilitate la parametrii bacteriologici și chimici.
Informăm populația că apa provenită din sursa necorespunzătoare din punct de vedere bacteriologic „Șipot Lac”, folosită în lipsa unor surse alternative de apă potabilă, va fi consumată numai după fierberea 1-5 minute și răcirea acesteia.”
Sursă foto: Câmpina TV
Citește și: LUNI ESTE ZI DE COLECTARE A DEȘEURILOR RECICLABILE, LA RÂFOV
- Facebook.com/actualitateaprahoveana.ro
- instagram.com
- twitter.com
- Google Business
- Youtube Actualitatea
- Spotify PODCAST
- TikTok Actualitatea Prahoveană