- Autoritățile au fost alertate, în noaptea de vineri spre sâmbătă, cu privire la prezența unui urs în zona Gării de Nord din Ploiești.
- Pentru populația din nordul orașului a fost emis mesaj de avertizare prin sistemul RO-ALERT.
Update. URSUL VĂZUT ÎN PLOIEȘTI, FILMAT PE STR. ROMANĂ - VIDEO LINK
__________________________________________
Alarma referitoare la prezența unui urs în zona Gării de Nord din Ploiești a fost dată în jurul orei 2.00. „A fost semnalată prezența unui urs în municipiul Ploiești, zona Gării de Nord. A fost transmis mesaj Ro Alert. La fața locului s-a deplasat un echipaj SMURD din cadrul Detașamentului 1 Ploiești”, a anunțat ISU Prahova.
Alerte similare au fost emise pentru aceeași zonă, în noiembrie anul trecut.
Citiți și: ALERTĂ DE URS, ÎNTR-UN CARTIER DIN PLOIEȘTI
La sfârșitul lunii octombrie, un alt animal a fost văzut, în plină zi, în curtea unei fabrici, în apropierea Centurii de Vest a Ploieștiului.
Citiți și: ALERTĂ DE URS ÎN VESTUL PLOIEȘTIULUI
Cu o săptămână în urmă existase de asemenea o avertizare, pentru zona Bereasca.
Citiți și: OPERAȚIUNEA "URSUL", EPISODUL 2. UN EXEMPLAR A FOST VĂZUT SÂMBĂTĂ SEARĂ, ÎN ZONA BEREASCA (UPDATE)
În plus, în vara anului trecut, autoritățile au căutat, vreme de aproximativ o lună, un urs care-și tot făcea apariția în zona Spitalul Județean - Găgeni - Bereasca, animalul fiind prins la începutul lunii august și relocat în zona montană.
Foto: INFO TRAFIC PRAHOVA
- Facebook.com/actualitateaprahoveana.ro
- instagram.com
- twitter.com
- Google Business
- Youtube Actualitatea
- TikTok Actualitatea Prahoveană