- În ultimele 24 de ore, la Dispeceratul Național Salvamont au fost înregistrate 39 de apeluri prin care era solicitată intervenția de urgență a salvamontiștilor.
- Cele mai multe dintre acestea au fost pentru formația Prahova.
Salvamontiștii s-au confruntat, în Bucegi, cu un nou caz în care turiștii nu se informează asupra gradului de dificultate al traseului turistic pe care vor să-l parcurgă, după ce, ieri noapte, au recuperat de pe Jepii Mari două persoane care nu au mai reușit să continue drumeția.
Citiți și: TURIȘTI STRĂINI RECUPERAȚI DE SALVAMONTIȘTI, AZI-NOAPTE, DIN BUCEGI. SE AVENTURASERĂ PE JEPII MARI
De această dată a fost vorba despre „o familie epuizată fizic, pe Jepii Mici, aflată în imposibilitatea de a mai înainta. Menționăm că la capetele acestui traseu sunt amplasate panouri care avertizează asupra faptului că este un traseu dificil, care necesita o bună pregătire fizică și echipament adecvat. Am solicitat sprijin aero de la POA Brașov”, a informat Salvamont Prahova.
39 de intervenții au avut salvamontiștii, în timpul zilei de ieri, cele mai multe solicitări, șapte, fiind pentru formația Prahova.
„În cazul acestor intervenții au fost salvate 43 persoane. Dintre acestea, 12 au fost predate Serviciului de Ambulanță sau SMURD pentru transport la spital și 3 au fost predate elicopterului SMURD pentru transport la spital. S-au primit și 34 de apeluri prin care se solicitau sfaturi și informații despre diferite trasee turistice din zona montană”, a informat Dispeceratul Național Salvamont.
Foto: Salvamont Prahova
- Facebook.com/actualitateaprahoveana.ro
- instagram.com
- twitter.com
- Google Business
- Youtube Actualitatea
- Spotify PODCAST
- TikTok Actualitatea Prahoveană