- O persoană care a leșinat, pe munte, a fost salvată de salvamontiști, din zona Vârfului Furnica.
Cazul a fost relatat de salvamontiștii din Sinaia, care au și intervenit pentru recuperarea victimei. Incidentul a avut loc luni seară.
„După oprirea instalațiilor ne-a fost semnalată prezența unei persoane ce părea inconștientă, în zona Vârfului Furnica. S-a adeverit: persoana în cauză a fost găsită în stare de lipotimie de către salvamontiștii de serviciu la Cota 2000. Se prăbușise de epuizare fizică și mentală, după ce orbecăise o bună vreme prin ceață întorcându-se dinspre Piatra Arsă.
Persoanei i-a fost acordat primul ajutor și apoi a fost transportată în siguranță la Cota 1400”, au relatat salvatorii montani.
Citiți și: BĂRBAȚI REȚINUȚI, ÎN SINAIA ȘI PLOIEȘTI, PENTRU CĂ ȘI-AU CĂUTAT FOSTELE IUBITE. FEMEILE AVEAU ORDIN DE PROTECȚIE
Foto ilustrație
- Facebook.com/actualitateaprahoveana.ro
- instagram.com
- twitter.com
- Google Business
- Youtube Actualitatea
- TikTok Actualitatea Prahoveană