- Urșii, deja o prezență obișnuită în zonele locuite din Bușteni, au acum „parteneri” de nădejde pentru a băga spaima în oameni.
- Pe străzi au început să apară și mistreți.
„Dacă nu sunt urși sunt porci mistreți sau ambele specii” scrie un localnic care a publicat, pe rețelele de socializare, imagini cu un echipaj al Poliției Locale care păzește câțiva mistreți, o femelă și puii ei, apăruți pe stradă, aproape de centrul orașului.
Citiți și: Urși filmați la Brebu și Șotrile - video link
Potrivit autorului postării, scenele au fost surprinse vineri, în stațiune, iar din imagini pare că mistreții se aflau pe str. Valea Cerbului, lângă Hotel Alexandros. Imaginile pot fi văzute AICI.
Nici femela, nici puii nu par deranjați de prezența omului. Animalele au rămas în tufele de pe marginea drumului câteva zeci de minute.
Citiți și: 40 de zile de la atacul mortal de urs, din Bucegi. „Urșii continuă să coboare, ziua și noaptea, pe străzile din Bușteni”
- Facebook.com/actualitateaprahoveana.ro
- instagram.com
- twitter.com
- Google Business
- Youtube Actualitatea
- TikTok Actualitatea Prahoveană