- Salvatorii montani din Brașov intervin sâmbătă în Bucegi pentru recuperarea a doi turiști care au refuzat să se întoarcă din drum deși au fost avertizați asupra faptului că nu sunt echipați corespunzător pentru a face față unui traseu în condiții de iarnă.
„Salvatorii montani din cadrul Serviciului Județean Salvamont Brașov intervin în Masivul Bucegi, în zona Hornului Mălăiești, pentru recuperarea a doi turiști blocați.â
În cursul dimineții, salvatorii montani din cadrul formației Râșnov, aflați în patrulare preventivă pe Valea Mălăiești, au întâlnit mai mulți turiști cărora le-au recomandat în mod expres să nu continue traseul, întrucât nu erau echipați corespunzător pentru zona alpină și condițiile de iarnă existente.
Cu toate acestea, cei doi au ignorat sfaturile salvatorilor montani și au continuat ascensiunea, ajungând ulterior într-o zonă expusă, unde au rămas blocați fără niciun fel de echipament adecvat”, precizează Salvamont Brașov.
O echipă de prim răspuns se află în deplasare către locul indicat pentru evaluarea situației, iar o a doua echipă din cadrul Salvamont Râșnov se mobilizează pentru a sprijini intervenția dacă situația o va impune.
„Postarea nu are scopul de a critica sau instiga, ci de a atrage din nou atenția asupra pericolelor reale din zona montană. Dorim ca turiștii să conștientizeze că, în momentul în care ignoră recomandările salvatorilor montani și ale autorităților competente, se expun unor riscuri extraordinar de mari”, au subliniat salvatorii montani din Brașov.
Citiți și: Mesajul impresionant al meteorologului de la Vf. Omu, cel care l-a găsit pe băiatul de 17 ani dispărut în Bucegi: „Nu aruncați cu pietre, că nimeni nu este fără greșeală”
- Facebook.com/actualitateaprahoveana.ro
- instagram.com
- twitter.com
- Google Business
- Youtube Actualitatea
- Spotify PODCAST
- TikTok Actualitatea Prahoveană