-
Un bărbat din Șoimari a fost reținut, duminică, după o sesizare depusă la Poliție, prin care acesta a fost reclamat pentru acte de cruzime împotriva propriului câine.
Polițiștii Secției de Poliție Rurală Bălțești au fost sesizați, sâmbătă, că un bărbat din Șoimari și-ar fi suspus câinele unor acte de cruzime. Reclamația a fost preluată de polițiștii din cadrul Biroului pentru Protecția Animalelor.
„În urma activităților investigative desfășurate, au fost confirmate aspectele semnalate, fiind identificate indicii temeinice privind săvârșirea unei infracțiuni prevăzute de legislația în vigoare privind protecția animalelor. Animalul a fost găsit într-o stare ce a impus intervenția imediată, fiind dispuse măsuri pentru asigurarea protecției și evaluării sale de către personal de specialitate.
Cercetările continuă pentru stabilirea cu exactitate a tuturor împrejurărilor în care s-au produs faptele”, a precizat IJP Prahova.
Citiți și: Peste 100 de animale găsite în condiții groaznice, în timpul unei acțiuni a Poliției, la Baba Ana
Duminică, bărbatul a fost reținut, pentru 24 de ore, urmând a fi prezentată unității de parchet competente, în vederea dispunerii măsurilor legale ce se impun.

Foto: IJP Prahova
- Facebook.com/actualitateaprahoveana.ro
- instagram.com
- twitter.com
- Google Business
- Youtube Actualitatea
- Spotify PODCAST
- TikTok Actualitatea Prahoveană