Améliorer activement la puissance masculine et n est pas seulement appelé cialis 10mg prix. La qualité européenne actuelle est peu coûteuse.

Categorie: Știri naționale

Preşedintele Autorităţii Electorale Permanente, Constantin-Florin Mituleţu-Buică, a propus la o întâlnire cu reprezentanţii instituţiilor cu atribuţii în organizarea şi desfăşurarea alegerilor, asigurarea securităţii cibernetice şi protecţia datelor cu caracter personal, iniţierea, în cel mai scurt timp posibil, a unui grup de lucru interinstituţional care să vizeze identificarea soluţiilor de eficientizare a proceselor electorale, în vederea introducerii votului electronic prin corespondenţă până la alegerile prezidenţiale din acest an şi a eliminării din secţiile de votare a listelor electorale tipărite.

Întâlnirea de la sediul AEP, derulată miercuri, a reunit reprezentanţi ai Autorităţii Electorale Permanente (AEP), Autorităţii Naţionale de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal (ANSPDCP), Inspectoratului General al Poliţiei Române (IGPR), Ministerului Afacerilor Externe (MAE), Serviciului de Telecomunicaţii Speciale (STS), Centrului Naţional de Răspuns la Incidente de Securitate Cibernetică (CERT-RO), Centrului Naţional Cyberint (CNC) şi Consiliului Naţional pentru Combaterea Discriminării (CNCD).

Potrivit unui comunicat transmis de AEP, discuţiile s-au axat pe concluziile modului în care s-au desfăşurat procesele electorale de duminică. "Preşedintele AEP a informat cu privire la numărul solicitărilor telefonice şi electronice din ziua alegerilor şi la modul eficient în care au fost comunicate informaţiile solicitate. Totodată, a făcut referire la funcţionarea în parametri normali a Sistemului informatic de monitorizare a prezenţei la vot şi de prevenire a votului ilegal în ziua votării. Directorul general al Direcţiei generale sistemul informaţional electoral naţional a subliniat că nu s-au înregistrat evenimente semnificative care să afecteze infrastructura informaţională şi a reiterat faptul că repartizarea mandatelor va fi efectuată după colectarea datelor finale de pe o staţie-computer securizată şi certificată de CERT-RO", se arată în comunicat.

Pus la zid pentru felul în care au fost organizate alegerile de duminică, în secțiile din afara țării, și în contextul în care șeful statului i-a cerut demisia, ministrul Afacerilor Externe, Teodor Meleşcanu, a declarat  că susţine varianta prelungirii votului în diaspora la o perioadă de până o săptămână şi a anunţat că "în maxim o lună" ar putea fi formulată o propunere în acest sens.

"Singura modalitate este să prelungim votul în diaspora. Să fie o perioadă de - noi am zis - şapte zile, de trei zile, cât o fi, care să permită oamenilor, înainte de data finală a încheierii alegerilor, să îşi exprime votul. Şi acest lucru se poate face şi ar detensiona practic, şi ar elimina cozile de la centrele de votare. Este modalitatea pe care noi o vedem. Deci, practic, la noi alegerile se ţin în ziua de duminică. Asta este practica. Deci, cu câteva zile înainte, de luni dacă vreţi, comisiile de votare pot să stea la dispoziţia cetăţenilor care vin să voteze. Există o singură urnă, care este sigilată, unde se adună câte voturi vin", a precizat şeful diplomaţiei române, la Digi 24, în contextul nemulţumirilor faţă de modul în care a fost organizat votul în diaspora la ultimele alegeri europarlamentare şi referendum.

Miercuri, preşedintele Klaus Iohannis a cerut demiterea imediată a miniştrilor de Externe şi de Interne, Teodor Meleşcanu, respectiv Carmen Dan, pentru modul în care au fost organizate alegerile. "Fiindcă nu au ştiut să îşi dea demisia de onoare, solicit demiterea imediată a ministrului de Externe şi a doamnei ministru de Interne", a spus Iohannis, la Palatul Cotroceni.

Ambii miniștri au anunțat, joi, că nu demisionează, iar premierul a declarat că nu-i va demite. „Dacă au fost greşeli – şi, cu siguranţă au fost greşeli – cei care sunt responsabili trebuie să plătească, dar nu putem aplica sancţiuni fără o analiză temeinică", a insistat Viorica Dăncilă.

Analiza ar trebui făcută tocmai de MAI și MAE, tocmai cele două ministere acuzate că și-au bătut jc de români, la scrutinul din 26 mai.

Foto: Facebook/ Vlad Ursulean

Back To Top