• Staţiunile Sinaia, Buşteni şi Azuga au fost ocupate de turişti în proporţie de 60%, în ultimul weekend din ianuarie.
• Turiștii s-au bucurat de vremea prielnică care le-a permis să practice sporturile de iarnă pe toate toate pârtiile deschise şi amenajate.
Potrivit unui comunicat al Asociaţiei pentru Promovarea şi Dezvoltarea Turismului (APDT) Prahova, instalaţiile prin cablu au funcţionat în limita în care condiţiile meteorologice le-au permis şi au ajutat pe turișt, practicanţi ai de sporturilor de iarnă, să-şi desfăşoare activităţile sportive în condiţii bune.
Astfel, pentru începători, la Sinaia a funcţionat babyski-ul de la Cota 1000, Pârtia Nouă fiind deschisă şi amenajată.
„La Azuga au fost deschise pârtiile: Sorica deservită de banda şi de Telescaun - 09:00 - 17:00; - Sorica deservită de Telegondola 09:00 - 16:00; - Cazacu deservită de Telegondola 9:00-16:00; Complex Cazacu Variantă Teleski şi babski - 9:00-16:00. La Buşteni programul 9:00-17:00 şi au fost deschise: Pârtia de schi Kalinderu 2; Pârtia de săniuş; Pârtia pentru începători din Fun Park; şi Roller Coaster-ul”, se mai precizează în comunicat.
Potrivit reprezentanţilor APDT Prahova, toţi locuitorii oraşului Sinaia, cu vârsta de peste 7 ani, au şansa de a învăţa gratuit schi alături de instructori profesionişti prin proiectul „Sinaia, Hai la Schi!”.
„Lecţiile sunt gratuite şi sunt oferite de instructori experimentaţi Echipament de schi gratuit pus la dispoziţie atât pentru cei mici, cât şi pentru adulţi. Orele se vor desfăşura de la 9:00-11:00, lunea”, se mai spune în comunicat.
În perioada 2-3 februarie, Cupa Alfa deschide sezonul competiţional al schiorilor din capitală, a 40-a ediţie a acestei cupe legendare. Evenimentul va avea loc la Azuga, Pârtia Sorica.
Mai multe pe agerpres.ro
- Facebook.com/actualitateaprahoveana.ro
- instagram.com
- twitter.com
- Google Business
- Youtube Actualitatea
- Spotify PODCAST
- TikTok Actualitatea Prahoveană