- Scris de Elena CIOBANU
În noaptea de 22 spre 23 august 1985, teatrul românesc rămânea mai sărac. Un mare actor trăgea cortina peste viaţă şi carieră. Un artist care a adus alinare şi, totodată, curaj multor generaţii de spectatori, dar şi de studenţi: Octavian Cotescu.
Generozitatea, căldura şi disponibilitatea sufletească, farmecul mereu proaspăt al ironiei joviale fac din Octavian Cotescu un actor inimitabil, viguros. El a adus pe scena românească un stil de joc modern, în care fineţea observaţiei sociale se conjuga cu subtilitatea efectului umoristic, având o detaşare ironică de personaj cu efect comic irezistibil, autopersiflarea fiind „cireaşa de pe tort”.
Maestrul va rămâne pentru noi acel „tip unic, care face tot timpul joc dublu în scenă, care îşi joacă eroii, care nu se scufundă în personaj ca într-o apă, nu pluteşte, ci învaţă febril, în sensul şi chiar împotriva curentului interior al personajului”, precum mărturisea într-un interviu.
Plăcerea lui supremă de actor era să tragă pe sfoară, să se prefacă, folosind o imensă candoare adunată în ochi, cum că ţi-ar cânta în strună, că este de partea ta, pentru ca, exact atunci când îi arunci cea mai încrezătoare privire, să te părăsească fără nicio strângere de inimă.
A jucat în 53 de filme. A interpretat, printre altele, roluri în „Bietul Ioanide”, „Ion: Blestemul pământului, blestemul iubirii”, „Vacanţă tragică”, „Iarba verde de acasă”, „Atunci i-am condamnat pe toţi la moarte”, dar şi în serialele de televiziune de mare succes precum „Tanţa şi Costel” . După fiecare spectacol al lui, publicul se ridica în picioare şi aplauda frenetic. Octavian Cotescu era profund, vesel, avea şi tristeţi, era optimist, avea neîmpliniri, dar în ochii publicului şi ai celor dragi era o minune. În timp ce se afla pe scenă s-a prăbuşit.
Lotul naţional de informatică al României a câştigat recent, patru medalii, dintre care două de aur, la cea de a 20-a ediţie a Olimpiadei Balcanice de Informatică. Prestigiosul concurs s-a desfăşurat la Belgrad, în perioada 15-19 august, informează Ministerul Educaţiei.
Dispeceratul Poliţiei Municipiului Ploieşti a fost sesizat ieri prin S.N.U.A.U. „112” cu privire la faptul că unei persoane i-a fost sustrasă bicicleta din parcarea unui complex comercial situat în cartierul „Mihai Bravu”, suspectul deplasându-se către centrul oraşului.
Poliţiştii din cadrul Inspectoratului General pentru Imigrări – Serviciul pentru Imigrări Prahova, au organizat pe raza judetului, in data de 19 august 2012, o acţiune pe linia prevenirii si combaterii şederii ilegale a străinilor, ocazie cu care au fost depistaţi cu şedere ilegală un cetaţean in varstă de 29 ani L.B. din Iordania şi un alt cetăţean M.N. in varstă de 32 de ani din Coasta de Fildes.
În data de 23.08.2012, în intervalul orar 9,00 – 15,00, ca urmare a lucrărilor ce se execută la calea de rulare pe str. Nicolae Bălcescu, tramvaiele din traseul 101 vor fi înlocuite cu autobuze. Ruta și stațiile acestui traseu rămân nemodificate.
În noaptea de 19/20.08.2012 un ploieştean a solicitat prin S.N.U.A.U. „112”, intervenţia unei ambulanţe, întrucât a fost victima unei agresiuni.
Dacă la prima sesiune a examenului de bacalaureat s-au înscris peste 7000 de elevi, cea de-a doua sesiune se va desfăşura cu maxim 3200 de participanţi. Astăzi, o mare parte dintre ei a susţinut proba de competenţe lingvistice de comunicare orală la Limba Română.
La data de 20.08.2012, în jurul orei 04.00, poliţiştii Secţiei 3 Ploieşti au depistat în flagrant pe strada Anotimpului, trei tineri care au sustras un acumulator şi două ştergătoare de la un autoturism parcat în zonă.
În urma verificărilor, Prefectura Prahova a terminat actualizarea listelor electorale permanente în vederea transmiterii către Curtea Constituţională a datelor. Au fost identificate in total 16.198 de cazuri de neoperare a inregistrarilor potrivit modificarilor obligatorii impuse de aplicarea legii.