Săptămâna viitoare încep lucrările pentru relocarea reţelei electrice de la ieşirea din Ploieşti spre Păuleşti, zonă unde se desfăşoară lucrările pentru realizarea primului sens giratoriu suspendat din ţară, anunță Consiliul Județean Pahova.
Lucrările la sensul giratoriu peste DN 1B, în zona de nord a Ploieştiului, la intersecţia cu DJ 102, intră, de săptămâna viitoare, în etapa devierii reţelei electrice. Conducerea Consiliului Judeţean, beneficiarul proiectului, a anunţat că de luni, 25 august, va începe oprirea curentului electric, pentru mutarea cablurilor în subteran. Această măsură va afecta câteva mii de consumatori, de la Păuleşti până pe Valea Slănicului, anunță administrația județeană, potrivit telegrama.ro.
De asemenea, din toamnă, autorităţile vor fi nevoite să închidă şi traficul rutier în zonă, probabil pentru patru, cinci luni. Vor exista, însă, variante de ocolire, prin pădurea din Păuleşti sau Blejoi, potrivit autorităților locale.