- Municipiul Ploiești a depus un nou proiect pentru a atrage finanțare europeană în vedera modernizării CET Brazi.
„Creșterea eficienței energetice a CET Brazi prin montarea unei surse noi de producere a energiei termice și electrice, în cogenerare de înaltă eficiență - Instalarea de turbine cu gaz - faza S.F.” are o valoare aproximativă de 60 de milioane de euro.
Potrivit informării transmise, astăzi, de Primăria Ploiești, „proiectul are în vedere, în mod direct, creșterea performanțelor tehnice și economice ale sistemului de termoficare, cu impact direct asupra calității serviciilor și prețurilor plătite de populație.
Finanțarea a fost solicitată din Fondul pentru Modernizare gestionat de Ministerul Energiei, Programul cheie 5 și are drept scop creșterea eficienței energetice a CET Brazi prin montarea unei surse noi de producere a energiei termice și electrice, în cogenerare de înaltă eficiență - Instalarea de turbine cu gaz.
Instalația de cogenerare de înaltă eficiență nou proiectată se va amplasa pe platforma SC TERMO PLOIEȘTI SRL, la sediul din Brazii de Sus, într-o construcție nouă, cu posibilitatea de extindere ulterioară”.
Sursa citată menționează că soluția propusă este „instalarea unor turbine cu gaz 2 x 16.5 MWe, funcționând cu gaz natural, noi și modern echipate, de generație nouă, cu randament superior, precum și a instalațiilor anexe acestora”.
Citiți și: PROIECTUL CARE VIZEAZĂ CREȘTEREA EFICIENȚEI ENERGETICE A CET BRAZI, VOTAT DE CONSILIERII LOCALI PLOIEȘTENI
- Facebook.com/actualitateaprahoveana.ro
- instagram.com
- twitter.com
- Google Business
- Youtube Actualitatea
- TikTok Actualitatea Prahoveană