- Primarul Ploieștiului, Mihai Polițeanu, a anunțat, marți, că Primăria Ploiești și Consiliul Județean au pierdut procedura de arbitraj în fața Veolia.
- Astfel, cele două instituții vor plăti în solidar 114 milioane de lei.
„A venit factura la minciună și iresponsabilitate politică. Cei care o plătesc sunt Ploieștiul și ploieștenii. Alți 114 milioane de lei.
Ploieștiul și Consiliul Județean au pierdut procedura de arbitraj în fața Veolia și au de plătit în solidar suma menționată. Cei 114 milioane se adaugă celor circa 260 de milioane de datorii și arierate actuale. Pe scurt, asta înseamnă jumătate din bugetul pe 2025 al Ploieștiului.
Majoritatea absolută a acestor datorii o reprezintă gaura dată de minciuna care se numește subvenția uriasă pentru căldură: 24 de milioane de euro pe an. Banii aceștia sunt o minciună, nu există și nu au existat vreodată. Vom ieși din asta impreuna. Și nu doar că vom ieși, dar nu renunț la ce îmi doresc pentru Ploiești: tramvaie noi, curățenie, spații verzi frumoase, refacerea centrului orașului, străpungerea Gara de Sud-Gara de Vest, canalizare în tot orașul, motoare în sistem de cogenerare pentru Termo, reabilitarea rețelei de termoficare etc. Și vom face parte din toate acestea în următorii 4 ani.
Vom ieși și din minciună. Vom ajusta subvenția la termoficare. Cealaltă opțiune este colapsul. Și dacă veți mai auzi vreun politician că promite căldura plătită aproape integral de la bugetul local să știți că nu e altceva decât un șarlatan care profită de oameni, fiecare cu problemele lui/ei, mințindu-i fără scrupule”, a transmis primarul Ploieștiului, Mihai Polițeanu.
- Facebook.com/actualitateaprahoveana.ro
- instagram.com
- twitter.com
- Google Business
- Youtube Actualitatea
- TikTok Actualitatea Prahoveană