• Ziua Drapelului Național a fost marcată vineri, 26 iunie, printr-o ceremonie specială organizată de Primăria Municipiului și Garnizoana Ploiești.
• Care a fost atmosfera ceremoniilor speciale din această zi.
Ziua Drapelului Național a fost onorată pe esplanada Palatului Culturii, unde, începând cu ora 10.00, în prezența oficialităților locale și a militarilor Garnizoanei Ploiești, a avut loc ceremonia de binecuvântare și înălțare pe catarg a Drapelului României, cu intonarea Imnului României.
Au susținut alocuțiuni referitoare la importanța simbolurilor și a valorilor naționale viceprimarul municipiului Ploiești, Zoia Staicu, vicepreședintele Consiliului Județean Prahova, Vlad Dumitrescu, și prefectul județului Prahova, Daniel Nicodim.
Alături de reprezentanții administrațiilor locale și județene, au fost prezenți membri ai Parlamentului României, delegați ai instituțiilor de cultură și ploieșteni care au asistat la manifestările dedicate acestei zile.
Evenimentul s-a încheiat cu o scurtă defilare a Gărzii de Onoare.
Reamintim că, ieri, ceremonia pentru celebrarea Drapelului României a fost precedată de ceremonia militară de coborâre a Drapelului Național, în prezența dispozitivului Garnizoanei Ploiești, eveniment care a avut loc pe esplanada Palatului Culturii.
GALERIE FOTO






FOTO: Actualitatea Prahoveană, Teatrul Toma Caragiu Ploiești
CITEȘTE ȘI: Biletele la spectacolele Teatrului „Toma Caragiu” Ploiești, mai scumpe în noua stagiune
- Facebook.com/actualitateaprahoveana.ro
- instagram.com
- twitter.com
- Google Business
- Youtube Actualitatea
- Spotify PODCAST
- TikTok Actualitatea Prahoveană