Primăria municipiului Ploieşti, în parteneriat cu Inspectoratul Judeţean de Poliţie Prahova, Autoritatea Teritorială de Ordine Publică, derulează o campanie de informare a cetăţenilor împotriva înşelătoriilor.
Campania se adresează tuturor ploieştenilor, în special celor de vârsta a III-a, care cad mai des victimele infractorilor.
Astfel, un reprezentant al Inspectoratului Judeţean de poliţie le va vorbi pensionarilor despre capcanele pe care le întind infractorii la telefon şi nu numai marţi – 4 iunie 2013 începând cu ora 12.00 la Centrul de informare pentru cetăţeni şi spaţiu de recreere pentru pensionari din cartierul Malu Roşu şi miercuri – 5 iunie 2013, începând cu ora 11.30 la Clubul pensionarilor din cartierul Vest