Casa de Cultură „Ion Luca Caragiale a municipiului Ploiești organizează marți, 3 decembrie, spectacolul „Împreună suntem mai empatici”, pentru a marca Ziua Internațională a Persoanelor cu Dizabilități.
Evenimentul cultural va avea loc la Sala Teatrului de Animație Imaginario din Ploiești, în intervalul orar 17:00 - 20:00, și își propune să promoveze drepturile și bunăstarea persoanelor cu dizabilități. Detalii, AICI.

Actualitatea Prahoveană, partener media al spectacolului „Împreună suntem mai puternici”, publică programul oficial al evenimentului umanitar, care va reuni pe scenă artiști locali și persoane cu dizabilități, într-o „celebrare a talentului, incluziunii și solidarității”:
-
Alma Lorena Andronache - 17.00 – 17.15
-
Ana Maria Bucur - 17.15 – 17.20
-
Cântec în limbaj mimico-gestual / limbajul semnelor
Drăgoi Ionela – „De-aș fi un înger” -
Rareș Grecu (recital poetic) - 17.25 – 17.35
-
Liviu Marin (colind) - 17.35 – 17.40
-
Ansamblul folcloric „Prahova” & Grupul vocal „Crăițe Prahovene”, Casa de Cultură „I. L. Caragiale” a Municipiului Ploiești - 17.40 - 18.00
-
Maya Burloiu - 18.00 – 18.10
-
Carina Barbu & Fabis Art School - 18.15 – 18.30
-
Oliver Ciobanu (muzică folk) - 18.30 – 18.40
-
Bianca Hanu (colind) - 18.40 – 18.50
-
Corul Școlii Spectrum Ploiești & Agatha Toma - 18.50 - 19.20
-
Ștefan P3 - 19.20 – 19.30
*) Evenimentul va fi prezentat de către Agatha Toma.

Printre organizatorii și partenerii spectacolului se numără o serie de ONG-uri din județul Prahova (ASCHF-R, Asociația Antreprenorilor de Fapte Bune, Asociația Sindrom Down, Asociația „Suntem România!” și MasterPeace Romania), alături de publicația Info Ploiești City,Primăria Municipiului Ploiești și Teatrul „Toma Caragiu” Ploiești.
Accesul publicului este liber și se face în mod gratuit.
Citește și: Pictura artistei Daniela Rîndașu, la Muzeul Memorial „Nicolae Grigorescu“ din Câmpina