• Pentru a marca cei 150 de ani de la nașterea Reginei Maria, cea care a iubit cu nesaț România, Fundația Inovații Sociale Regina Maria și Enayati Medical City organizează o expoziție itinerantă cu obiecte din colecția doctorului Wargha Enayati.
• Marți, 13 mai, la ora 18.00, expoziția „Chipurile Mariei, Regina tuturor românilor” va fi vernisată la Muzeul de Artă Prahova „Ion Ionescu-Quintus”.
Expoziția „Chipurile Mariei, Regina tuturor românilor” reprezintă o incursiune subiectivă narativă în moștenirea vizuală și spirituală a celei mai carismatice și influente personalități ale istoriei României moderne.
CITEȘTE ȘI: Un nou volum regal: „Regina Maria a României – Însemnări zilnice 1932”
Îndrăgostit de România și fascinat de Regina Maria, doctorul Wargha Enayati este totodată un generos filantrop și președintele Fundației Inovații Sociale Regina Maria. În întreaga sa activitate profesională și vocație umanistă, a fost inspirat de Maria Regina României, care i-a fost model: rețeaua medicală Regina Maria a fost prima cu acoperire națională împlinește anul acesta 30 de ani de la înființare.
Inspirat de „credința, activitatea și modelul uman pe care l-a întrupat Regina Maria”, doctorul Enayati a ales România.
„Excelența cu care Regina și-a dedicat viața poporului român a fost pentru mine o sursă de inspirație și motivație în tot ceea ce am realizat, fie că a fost vorba despre direcțiile pe care le-am dezvoltat în domeniul medical sau în acela al educației pentru sănătate, fie în sensul sprijinului acordat celor care au mai multă nevoie”, mărturisește doctorul Wargha Enayati.
Pe data de 13 mai 2025, la ora 18.00, expoziția „Chipurile Mariei, Regina tuturor românilor” va fi vernisată la Muzeul de Artă Prahova „Ion Ionescu-Quintus” din Ploiești.

Câteva dintre chipurile plurale Reginei Maria la timpul prezent vor putea fi vizitate la Ploiești: mamă, soldat neînfricat, infirmieră curajoasă pe front, diplomat, artistă sensibilă, scriitoare prolifică și lucidă, și totodată o mare iubitoare a nevoiașilor, mama copiilor rămași orfani o caleidoscopică personalitate care ne-a lăsat o moștenire foarte actuală. Mai actuală ca niciodată.
Acesta este și motivul pentru care organizatorii au propus tinerilor să se lase inspirați de Regina lor și să îi reinterpreteze chipul, urmând ca, după o selecție riguroasă, lucrările alese să o însoțească pe Regină la următoarele popasuri. Deși poate părea eclectic, acest dialog intergenerațional, este o îmbrățișare simbolică prin care tinerii îi dau Reginei o dimensiune prezentă, actuală, contemporană.
După succesul pe care expoziția l-a avut la Deva și după scurtul său popas în cadrul Conferinței Practicanții Păcii, organizat la Universitatea Română-Americană din București, a sosit momentul în care Chipurile Reginei Maria sosesc la Ploiești.
Fotografii, documente, volume din colecția particulară a doctorului Wargha Enayati, într-un concept curatorial care îi aparține doamnei dr. Oana Ursache, filolog, expertă în studii culturale, cadru didactic la Universitatea ”Ștefan cel Mare” din Suceava și colaboratoare a Fundației Regina Maria, vă așteaptă la Ploiești, pentru a vă remândri de România Reginei.
Bun revenit la Ploiești, Majestate!
Organizator & colecționar: Dr. Wargha Enayati
Curator: Oana Ursache.
CITEȘTE ȘI: Lansarea volumului „Regina Maria: Viaţa şi Opera” are loc la Muzeul de Istorie
- Facebook.com/actualitateaprahoveana.ro
- instagram.com
- twitter.com
- Google Business
- Youtube Actualitatea
- Spotify PODCAST
- TikTok Actualitatea Prahoveană