• Cea de-a 19-a ediție a Festivalului Internațional de Film Transilvania (TIFF) se desfășoară la Sibiu între 7 și 10 august.
• În program sunt incluse filme internaționale, dar și cele mai noi producții ale autorilor români, care vor fi prezenți la festival.
TIFF Sibiu se deschide în Piața Mare cu o comedie italiană despre iubire, identitate și limitele propriei minți: „Eu, tu și cei din mintea noastră” („Follemente”, r. Paolo Genovese).
În serile următoare, publicul poate urmări în aer liber titluri emblematice, precum „Rebel fără cauză” („Rebel Without a Cause”, r. Nicholas Ray), clasicul american cu James Dean în rolul adolescentului revoltat, dar și „Întoarcerea” („The Return”, r. Uberto Pasolini), cu Ralph Fiennes și Juliette Binoche în rolurile principale.
Ediția din acest an a TIFF Sibiu aduce o selecție remarcabilă de filme românești, multe dintre ele prezentate în avanpremieră.
„Pădurea de molizi”, noul film regizat de Tudor Giurgiu, aduce pe ecran unul dintre cele mai dramatice și puțin cunoscute episoade din istoria țării.
„Comatogen” (r. Igor Cobileanski) explorează, din patru perspective, încercarea unei mame (Daniela Nane) de a-și ajuta fiul.
Documentarul „Tata”, semnat de Lina Vdovîi și Radu Ciorniciuc, este o poveste intimă despre migrație și familie.
„După cioate” (r. Mihai Dragolea, Radu Mocanu) documentează o formă de rezistență împotriva mafiei pădurilor.
În „Jaful secolului” (r. Teodora Ana Mihai), inspirat de fapte reale, urmărim o reconstituire tensionată a unui jaf de tablouri - cu actrița Anamaria Vartolomei în rol principal.
Radu Jude revine cu ultimul său film, „Kontinental '25”, un eseu vizual incisiv.
„Moartea domnului Lăzărescu” (r. Cristi Puiu), film emblematic al Noului Val, va fi proiectat într-o ediție aniversară, la 20 de ani de la premieră, anunță organizatorii.
Din selecția internațională a festivalului fac parte filmele cele mai aplaudate la TIFF Cluj: „Christy” (r. Brendan Canty), o poveste sensibilă despre adolescență și maturizare, și „Pământ străin” („To a Land Unknown”, r. Mahdi Fleifel), distins cu Trofeul Transilvania, ce urmărește parcursul a doi palestinieni care visează la o viață mai bună în Europa. Tot în selecție, „La granița dintre lumi” („Dreams”, r. Michel Franco) propune o explorare tulburătoare a relațiilor de putere în iubire.
Programul include și proiecții pentru copii, potrivit sursei citate.
În seara de închidere va rula „Mohicanul” („The Mohican”, r. Frederic Farrucci), o poveste plasată în Corsica, unde un cioban intră în conflict cu mafia locală.
TIFF este organizat de Asociația Pentru Promovarea Filmului Românesc. Înființat în 2002, TIFF este primul festival internațional de film de lungmetraj din România, organizat anual la Cluj.
La Sibiu, TIFF a ajuns în 2007 pentru a arăta Europei cum celebra capitala culturală europeană a acelui an cea de a șaptea artă. De atunci, Festivalul de la Sibiu a crescut și, an de an, a ajuns la mai mulți oameni, cu mai multe filme și evenimente conexe. În fiecare an, Festivalul de la Sibiu a avut tot mai mulți invitați de marcă, a prezentat pelicule în premieră națională, a încântat prin experiențe artistice inedite și a transformat Sibiul, pentru câteva zile, în capitala cinematografică a țării.
CITEȘTE ȘI: Serialele lunii august pe Netflix. „Wednesday” revine cu sezonul 2, de astăzi
- Facebook.com/actualitateaprahoveana.ro
- instagram.com
- twitter.com
- Google Business
- Youtube Actualitatea
- Spotify PODCAST
- TikTok Actualitatea Prahoveană