• Muzeele din Ploiești vor fi închise de 1 Mai, dar vor putea fi vizitate sâmbătă și duminică.
• În București, Muzeul Național de Istorie a României (MNIR) rămâne deschis în până pe 3 mai, iar vizitatorii pot admira Coiful de la Coțofenești și cele două brățări de aur în minivacanță.
Muzeul Județean de Artă Prahova „Ion Ionescu-Quintus”anunță că va fi închis în ziua de 1 mai 2026.
Sâmbătă, 2 mai, și duminică, 3 mai, programul de vizitare este 09.00-17.00. Ultima intrare a vizitatorilor este la ora 16.00.
Expozițiile de pe simeze sunt: „Babel” – Romeo Ioan (parter), expoziția cu lucrări de patrimoniu a muzeului (etaj) și „ArtSenior – vârsta inspirației!” (hol etaj).
Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Prahova anunță un program similar: închis de 1 Mai, dar deschis în zilele de 2 și 3 mai, pentru vizitare. Ploieștenii au ocazia să vadă expoziţia „Grecii de peste mări. Ceramică cu figuri roşii din Etruria și Magna Grecia”, eveniment ce oferă, o incursiune captivantă în universul artistic și cultural al Greciei antice, Etruriei şi Magnei Grecia.
„Stimați vizitatori,
Vă informăm că toate secțiile Muzeului Județean de Științele Naturii Prahova vor fi închise vineri, 1 mai 2026.
Vă așteptăm cu drag să ne vizitați începând de sâmbătă, 2 mai 2026, conform programului obișnuit, între orele 9.00 -17.00.
Vă mulțumim pentru înțelegere și vă dorim o minivacanță plăcută!”, transmit reprezentanții Muzeului Județean de Științele Naturii Prahova.
Coiful de la Coțofenești și două brățări pot fi văzute până duminică la Muzeul Național de Istorie
Muzeul Național de Istorie a României (MNIR) rămâne deschis în perioada 29 aprilie - 3 mai, iar vizitatorii pot admira Coiful de la Coțofenești și cele două brățări de aur până duminică, 3 mai, în intervalul 10:00-18:00, a transmis MNIR.
De la redeschiderea expoziției, peste 4.000 de persoane au venit să vadă artefactele recuperate recent după furtul de la Muzeul Drents din Assen.
Coiful și brățările au ajuns în România pe 21 aprilie, fiind transportate de la Aeroportul Otopeni la MNIR de Jandarmeria Română. Publicul le poate vedea până pe 3 mai, în programul obișnuit de vizitare, după care vor intra într-un proces de restaurare.
- Facebook.com/actualitateaprahoveana.ro
- instagram.com
- twitter.com
- Google Business
- Youtube Actualitatea
- Spotify PODCAST
- TikTok Actualitatea Prahoveană