„Suntem singura comună care va fi traversată de două autostrăzi și nu avem o cale de acces”. Marian Apostol, primarul comunei Dumbrava, la Actualitatea LIVE

Marian Apostol, primarul comunei Dumbrava, a discutat în cadrul emisiunii Actualitatea LIVE moderată de jurnalistul Victor Preda despre o situație atipică cu care se confruntă comunitatea locală: Localitatea Dumbrava va fi traversată de autostrada A7, fără care proiectantul să prevadă o cale de acces spre comună.

Acest fapt, coroborat cu exploatarea drumurilor locale care vor fi degradate în urma șantierului, a creat o nemulțumire majoră membrilor comunității locale: „Suntem singura comună din Europa care va fi traversată de două autostrăzi, însă nu s-a gândit nimeni să prevadă o cale de acces. Vorbim despre dezvoltarea comunităților rurale, însă cum le putem dezvolta, cum putem atrage invetitori, dacă nu suntem sprijiniți cu o viziune pe termen lung. Accesul la autostradă ar atrage și investitori în zonele noastre, pentru că oamenii vor ține cont de aceste aspecte - apă, canal, gaze și acces la infrastructură rutieră modernă. Eu ce să le spun? Că autostrada trece prin mijlocul comunei, pe deasupra, însă nu putem urca pe ea decât cu scara? Este inadmisibil. Am vorbit și cu președintele Consiliului Județean Prahova, domnul Iulian Dumitrescu, care mi-a promis că va expune această problemă la București. Să sperăm că factorii decizionali vor înțelege importanța acestui acces pentru comunitatea locală, nu numai pentru comuna noastrăm ci și pentru localitățile învecinate”, a declarat primarul comunei Dumbrava, la Actualitatea LIVE.

„Suntem singura comună care va fi traversată de două autostrăzi și nu avem o cale de acces”. Marian Apostol, primarul comunei Dumbrava, la Actualitatea LIVE
Watch the video

Marian Apostol, primarul comunei Dumbrava, a discutat în cadrul emisiunii Actualitatea LIVE moderată de jurnalistul Victor Preda despre o situație atipică cu care se confruntă comunitatea locală: Localitatea Dumbrava va fi traversată de autostrada A7, fără care proiectantul să prevadă o cale de acces spre comună.

Acest fapt, coroborat cu exploatarea drumurilor locale care vor fi degradate în urma șantierului, a creat o nemulțumire majoră membrilor comunității locale: „Suntem singura comună din Europa care va fi traversată de două autostrăzi, însă nu s-a gândit nimeni să prevadă o cale de acces. Vorbim despre dezvoltarea comunităților rurale, însă cum le putem dezvolta, cum putem atrage invetitori, dacă nu suntem sprijiniți cu o viziune pe termen lung. Accesul la autostradă ar atrage și investitori în zonele noastre, pentru că oamenii vor ține cont de aceste aspecte - apă, canal, gaze și acces la infrastructură rutieră modernă. Eu ce să le spun? Că autostrada trece prin mijlocul comunei, pe deasupra, însă nu putem urca pe ea decât cu scara? Este inadmisibil. Am vorbit și cu președintele Consiliului Județean Prahova, domnul Iulian Dumitrescu, care mi-a promis că va expune această problemă la București. Să sperăm că factorii decizionali vor înțelege importanța acestui acces pentru comunitatea locală, nu numai pentru comuna noastrăm ci și pentru localitățile învecinate”, a declarat primarul comunei Dumbrava, la Actualitatea LIVE.

Back To Top