• Datele Institutului Național de Statistică (INS) arată că veniturile și cheltuielile lunare ale gospodăriilor au crescut anul trecut (2022), totuși o mare parte din veniturile românilor s-a dus pe alcool.
• Într-o gospodărie, în medie au fost alocați pe băuturi și tutun 265 lei lunar, comparativ cu 17 lei pe educație.
Conform Statisticii, veniturile totale medii lunare au reprezentat, în anul 2022, suma de 6.464 lei pe gospodărie (reprezentând 2.575 lei pe persoană), în creştere cu 13,8% faţă de anul 2021.
De precizat că în această cifră intră și veniturile în natură, care sunt 470 lei.
Pentru calculul acestor venituri, INS ia în considerare și valoarea alimentelor produse de oameni în propriile gospdării. De exemplu, dacă persoana are în curte găini care fac ouă ori are o grădină în care cultivă roșii pentru consumul propriu, instituția face o evaluare a prețurilor medii de cumpărare din regiune și așa rezultă cifra veniturilor în natură.
Această sumă de 470 de lei este mai mare cu 27,2% comparativ cu 2021.
CITEȘTE ȘI: TERMENE.RO: ÎN CE CONDIȚII O FIRMĂ DEVINE PLĂTITOARE DE TVA ȘI CUM POATE REVENI LA NEPLATA TAXEI? CARE SUNT COTELE DE TVA?
La oraș, veniturile medii lunare au fost de 7.227 lei, de 1,3 ori mai mare decât în zonele rurale. Asta dacă ne referim la gospodării. Din punct de vedere individual, suma este de 3.021 lei, fiind de 1,5 ori mai mare.
Cheltuielile totale medii lunare ale populaţiei au fost, în anul 2022, de 5.611 lei pe o gospodărie, (2.235 lei pe o persoană) și au reprezentat 86,8% din veniturile totale, în creştere cu un punct procentual faţă de anul 2021.
La oraș, ponderea cheltuielilor pentru impozite, contribuții, cotizații și taxe a fost de 35,8% în cheltuielile totale, cu 10 puncte procentuale mai mare decât în mediul rural.
Motivul este pentru că „la țară” ponderea contravalorii consumului de produse agroalimentare din resurse proprii în cheltuielile totale a fost de 4 ori mai mare decât în mediul urban.
Pe ce au cheltuit familiile veniturile în 2022
Pentru consum, cheltuielile gospodăriilor s-au ridicat la 3.450 lei.
Din această sumă, produsele alimentare şi băuturile nealcoolice au fost în sumă de 1.177 lei, deci au deţinut o pondere de 34,1%.
Acestea sunt urmate ca mărime de cheltuielile destinate pentru locuință, apă, electricitate, gaze și alți combustibili în valoare de 574 lei și cele pentru băuturi alcoolice, tutun în valoare de 265 lei pe o gospodărie, cu o pondere în cheltuielile totale de consum medii lunare de 7,7%.
Nivelul cel mai scăzut al cheltuielilor populației a fost cel efectuat pentru educație 17 lei pe o gospodărie (0,5% din cheltuielile totale de consum medii lunare) și cel pentru asigurări și servicii financiare 23 lei pe o gospodărie (0,7% din cheltuielile totale de consum medii lunare).
Pentru produsele cumpărate, de exemplu alcoolul și combustibilii includ accize, produsele alimentare au TVA, deci bani care se duc la stat.
Mai multe pe hotnews.ro
CITEȘTE ȘI: REZERVELE VALUTARE ALE BNR AU SCĂZUT ÎN MAI, LA 53 MILIARDE DE EURO
- Facebook.com/actualitateaprahoveana.ro
- instagram.com
- twitter.com
- Google Business
- Youtube Actualitatea
- TikTok Actualitatea Prahoveană